ARCHIWALNA
 
Uchwała Nr 1260
Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
z dnia 27 lutego 2013 r.
 
w sprawie zmian w Regulaminie nadawania medalu i odznak honorowych Akademii Medycznej we Wrocławiu

Na podstawie art. 62 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (j.t. Dz. U. 2012, poz. 572 ze zm.) a także zapisu § 10 Statutu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uchwala, co następuje:
 
§ 1
W Regulaminie nadawania medalu i odznak honorowych Akademii Medycznej we Wrocławiu (załącznik do zarządzenia nr 19 Rektora Akademii Medycznej z dnia 6 września 1991 r.) wprowadza się następujące zmiany:
1. Regulamin otrzymuje następujący tytuł: „Regulamin nadawania medali i odznak honorowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu”.
2. § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie: ”2.Wyróżnia się dwa stopnie medalu: wybity w srebrze i wybity w brązie”.
3. W § 2 dodaje się ust. 3 i 4 w następującym brzemieniu: „3. Medal jest odznaczeniem wyższego rzędu niż odznaka honorowa. 4. Obu odznaczeń (tj. medalu i odznaki honorowej) nie można przyznać jednocześnie.”.
4.§ 3 otrzymuje brzmienie:
„1. Medal jest formą najwyższego honorowego wyróżnienia.
2. Medal wybity w srebrze może zostać nadany:
1) pracownikom lub byłym pracownikom Uczelni oraz jednostek organizacyjnych, dla których Uczelnia jest organem założycielskim, którzy w okresie swojej długoletniej i aktywnej pracy przyczynili się w istotny sposób do rozwoju Uczelni w zakresie dydaktyki, nauki, lecznictwa, organizacji lub inwestycji oraz umocnienia jej autorytetu, legitymującym się co najmniej 25–letnim stażem pracy w Uczelni lub jednostce organizacyjnej, dla której Uczelnia jest organem założycielskim,
2) innym osobom, instytucjom i organizacjom krajowym i zagranicznym za wybitny wkład w rozwój Uczelni poprzez m.in.:
- zasługi w dziedzinie umacniania i rozwijania współpracy naukowej i dydaktycznej z Uczelnią,
- promowanie Uczelni w kraju lub poza jego granicami,
- wsparcie w pomnażaniu mienia Uczelni.
3. Medal wybity w brązie może zostać nadany osobom, o których mowa w ust. 2 pkt 1, legitymującym się co najmniej 20–letnim stażem pracy w Uczelni lub jednostce organizacyjnej, dla której Uczelnia jest organem założycielskim.
4. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstąpienie od wymogu stażu pracy, jeżeli do spełnienia tego warunku brakuje nie więcej niż rok.”.
5. § 4, otrzymuje brzmienie:
„1. Medal ma kształt krążka o średnicy 80 mm.
  2. Na awersie znajduje się lewy profil Hipokratesa z napisem: OMNIUM PROFECTO ARTIUM MEDICINA NOBILISSIMA (Zaiste ze wszystkich nauk medycyna jest najszlachetniejsza). Całość ujmuje wypukła ramka zewnętrzna.
3. Na rewersie medalu w otoku jest napis: „Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu". Środkowe pole medalu jest ograniczone wypukłym rantem. Pośrodku jest umieszczone godło Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Całość ujmuje wypukła ramka zewnętrzna.
4. Wzór rysunkowy medalu określa załącznik nr 1 do regulaminu.
5. Wraz z medalem osoba wyróżniona otrzymuje legitymację (wzór stanowi załącznik nr 2 do regulaminu).”.
6. § 5 otrzymuje brzmienie:
„1. Nadanie medali Uczelni opiniuje Senacka Komisja Odznaczeń.
 2. Pozytywnie zaopiniowane przez Senacką Komisję Odznaczeń wnioski, o których mowa w ust. 1, przedstawiane są za pośrednictwem rektora do decyzji senatowi.
 3. Senacka Komisja Odznaczeń opiniuje również wnioski o nadanie orderów, medali i odznaczeń państwowych, resortowych i innych, do których stosuje się przepisy odrębne.
4. Pozytywnie zaopiniowane przez Senacką Komisję odznaczeń wnioski, o których mowa w ust. 3, przedstawiane są do decyzji rektorowi. Rektor, realizując postanowienia statutu występuje do właściwych, określonych w odrębnych przepisach organów o ich nadanie.”.
7.  § 6 otrzymuje brzmienie:
„1. Prawo występowania z wnioskiem o nadanie medalu przysługuje:
1) rektorowi i prorektorom,
2) dziekanom i prodziekanom,
3) kierownikom wydziałowych oraz międzywydziałowych jednostek organizacyjnych,
4) kanclerzowi,
5) członkom senatu,
6) związkom zawodowym działającym w Uczelni,
7) dyrektorom jednostek organizacyjnych, dla których Uczelnia jest organem założycielskim.
2.Wniosek powinien zawierać informacje o rodzaju i stopniu odznaczenia, o które wnioskodawca występuje, czytelny podpis i pieczęć funkcyjną wnioskodawcy, a także:
1) w przypadku osoby fizycznej dane osobowe, dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawianej do wyróżnienia oraz uzasadnienie nadania odznaczenia, zgodnie z § 3 lub § 8 niniejszego regulaminu,
2) w przypadku instytucji lub organizacji jej nazwę oraz ogólną charakterystykę z uwzględnieniem zasług uzasadniających przyznanie wnioskowanego wyróżnienia, zgodnie z § 3 niniejszego regulaminu.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej należy składać do Działu Spraw Pracowniczych.”.
8. § 7 otrzymuje brzmienie:
„1. W przypadku pracowników i osób niebędących pracownikami Uczelni ewidencję nadanych medali prowadzi Dział Spraw Pracowniczych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku studentów Uczelni ewidencję nadanych medali prowadzi odpowiedni dziekanat.
3. Nadanie medalu odnotowuje się w aktach osobowych pracownika lub studenta.”.
9. Dodaje się § 7a w następującym brzmieniu:
„ 1.Medal wręcza rektor albo osoba przez niego upoważniona na uroczystości ogólnouczelnianej.
2. Senat może podjąć decyzję o pozbawieniu nadanego odznaczenia na wniosek podmiotów określonych w § 6 ust. 1.
3.Nadane odznaczenie może zostać odebrane w szczególności w przypadku stwierdzenia, że:
1) nadanie odznaczenia nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd,
2) odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny odznaczenia.
4. Z wnioskiem o pozbawienie nadanego odznaczenia może wystąpić podmiot uprawniony do wnioskowania o jego nadanie. Wniosek taki musi zawierać uzasadnienie.
5. O przyjęciu przez senat uchwały pozbawiającej odznaczenia rektor informuje osobę zainteresowaną na piśmie, wzywając ją jednocześnie do zwrotu odznaczenia, którego została pozbawiona.
6. W rejestrze osób odznaczonych wykreśla się osobę, która została pozbawiona odznaczenia, podając datę i przyczynę skreślenia.”.
10. Dodaje się § 7b w następującym brzmieniu:
„1. W Uczelni obowiązują następujące terminy składania wniosków:
1) nadanie orderów, medali i odznaczeń państwowych, resortowych i innych, do których stosuje się przepisy odrębne - do 15 stycznia,
2) nadanie odznaczeń uczelnianych - do 15 kwietnia.
2. Przechowywanie danych osobowych, zawartych we wnioskach o nadanie orderów, medali i odznaczeń, o których mowa w przepisach niniejszego regulaminu, nie wymaga zgody osoby, której te dane dotyczą.”.
11. § 8 otrzymuje brzmienie:
„1. Złota Odznaka może zostać nadana:
1) pracownikom lub byłym pracownikom Uczelni oraz jednostek organizacyjnych, dla których Uczelnia jest organem założycielskim, za szczególnie sumienne wykonywanie swoich obowiązków oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, odznaczającym się wysokim poziomem moralnym, legitymującym się co najmniej 15–letnim stażem pracy w Uczelni lub jednostce organizacyjnej, dla której Uczelnia jest organem założycielskim,
 2) innym niż wymienione w pkt. 1 osobom, które ze względu na swoją działalność na rzecz Uczelni lub jednostek organizacyjnych, dla których Uczelnia jest organem założycielskim, zasługują na szczególne wyróżnienie.
2. Srebrna Odznaka może zostać nadana osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 1, legitymującym się co najmniej 10–letnim stażem pracy w Uczelni lub jednostce organizacyjnej, dla której Uczelnia jest organem założycielskim oraz osobom wymienionym w ust. 1 pkt 2, a także studentom Uczelni, którzy przyczynili się do podniesienia jej autorytetu i zasłużyli na szczególne wyróżnienie.
3. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstąpienie od wymogu stażu pracy, jeżeli do spełnienia tego warunku brakuje nie więcej niż rok.”.
12. § 9 otrzymuje brzmienie:
„Wyróżnia się dwa stopnie odznaki: złotą i srebrną.”.
13. § 10 otrzymuje brzmienie:
„1. Odznaka ma kształt krążka o średnicy 30 mm.
2. Na odznace: złotej i srebrnej – jest napis: „Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu”. Pośrodku jest umieszczone godło Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Odznaka złota jest w kolorze mosiądzu patynowanego. Odznaka srebrna jest srebrzona i patynowana.
3. Wzór rysunkowy odznaki oraz wzór legitymacji dla odznaki określają załączniki nr 3 i 4 do regulaminu.
4. Postanowienia § 2, 5, 6, 7, 7a, 7b, 8 stosuje się odpowiednio.”.
14. W § 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie: ” 2.Medal jest posrebrzany i ma kształt krążka o średnicy 80 mm. Na rewersie medalu w otoku jest napis: „Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu". Środkowe pole jest ograniczone wypukłym rantem. Pośrodku jest umieszczone godło Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Całość ujmuje wypukła ramka zewnętrzna. Na awersie znajduje się podobizna głowy z prawego profilu prof. Ludwika Hirszfelda, a w otoku napis: KTO CHCE ROZPALIĆ INNYCH, MUSI SAM PŁONĄĆ LUDWIK HIRSZFELD. Całość ujmuje wypukła ramka zewnętrzna. Wzór rysunkowy medalu określa załącznik nr 7 do regulaminu.
15. Załącznik nr 1 otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
16. Załącznik nr 2 otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
17. Załącznik nr 3 otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.
18. Załącznik nr 4 otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.
19. Dodaje się załącznik nr 7, który otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 5 do niniejszej uchwały.
 
§ 2
Za Senat
Rektor
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
prof. dr hab. Marek Ziętek