ARCHIWALNA
Uchwała Nr 1298
Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
z dnia 29 maja 2013 r.
w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we
Wrocławiu
Na podstawie art. 56 ust. 1 i 2 oraz art. 59 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. 2012, poz. 572 z późn. zm.), Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu uchwala, co następuje:
§ 1
W statucie Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu z dnia 17 września 2012 roku przyjętego uchwałą nr 1193 Senatu z dnia 17 września 2012 r., wprowadza się następujące zmiany:
1) §39 otrzymuje brzmienie:
„§ 39
1. Uchwały organów kolegialnych uczelni, komisji a także zespołów lub powoływanych na mocy statutu uczelni są podejmowane przy zachowaniu następujących zasad:
1) w głosowaniu uczestniczy co najmniej połowa członków danego organu, komisji lub zespołu,
2) uchwała jest podejmowana bezwzględną większością głosów, co oznacza, że uważa się ją za podjętą, wtedy gdy uzyska poparcie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów (chyba, że ustawa lub statut uczelni wymagają większości kwalifikowanej), przy czym tylko głosy „TAK” lub inne równoważne, uważa się za popierające wniosek,
3) organ kolegialny podejmuje uchwałę:
a) w głosowaniu jawnym, przez podniesienie ręki lub przy wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów,
b) w głosowaniu jawnym imiennym w sprawach istotnych dla uczelni lub wydziału, na wniosek co najmniej trzech członków, z poparciem więcej niż połowy członków danego organu kolegialnego, przez użycie kart do głosowania podpisanych imieniem i nazwiskiem członka organu,
c) w głosowaniu tajnym w sprawach personalnych oraz w innych sprawach na wniosek członka organu kolegialnego, poparty przez członków w liczbie 1/3 statutowego składu tego organu kolegialnego, przez użycie kart do głosowania albo przy wykorzystaniu urządzenia do liczenia głosów z zachowaniem zasad tajności głosowania,
4) rozpatrywanie spraw personalnych wymaga uprzedniego umieszczenia ich w programie posiedzenia organu kolegialnego.
2. Wzory kart do głosowania w głosowaniu:
1) jawnym imiennym określa załącznik nr 5 statutu,
2) tajnym określa załącznik nr 6 do statutu.
3. Udział stałych członków oraz przedstawicieli społeczności akademickiej w posiedzeniach organów kolegialnych, a także innych zespołów powołanych na mocy statutu uczelni jest obowiązkowy.
4. W organach kolegialnych i innych zespołach powoływanych na mocy statutu uczelni, przedstawicielem związków zawodowych mogą być tylko członkowie związków zawodowych działających w uczelni, posiadający status pracownika albo status emeryta lub rencisty, jeżeli byli pracownikami uczelni bezpośrednio przed przejściem na emeryturę lub rentę.”,
2) załącznik nr 5 otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,
3) załącznik nr 6 otrzymuje brzmienie jak załącznik nr 2 do niniejszej uchwały,
4) §5 załącznika nr 7 „Zasady zwoływania posiedzeń i pracy organów kolegialnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu” otrzymuje brzmienie:
„§ 5
1. Uchwała obejmująca więcej niż jedną decyzję może być głosowana łącznie, jeżeli nikt z obecnych członków organu kolegialnego nie zgłosi sprzeciwu.
2. Do podjęcia uchwały organu kolegialnego, na posiedzeniu zwyczajnym i nadzwyczajnym, konieczna jest obecność co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych do głosowania członków tego organu, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej.
3. Uchwały organu kolegialnego są podejmowane bezwzględną większością głosów, o ile ustawa lub statut uczelni nie wymaga większości kwalifikowanej.
4. Przez bezwzględną większość głosów należy rozumieć, że do podjęcia uchwały niezbędne jest, aby liczba głosów za podjęciem uchwały była większa niż połowa ważnie oddanych głosów, przy czym tylko głosy „TAK” lub inne równoważne uważa się za popierające wniosek.
5. Przez kwalifikowaną większość głosów należy rozumieć, że do podjęcia uchwały niezbędne jest, aby liczba głosów za podjęciem uchwały była większa niż 2/3 ważnie oddanych głosów, przy czym tylko głosy „TAK” lub inne równoważne uważa się za popierające wniosek.
6. Członkowie organu kolegialnego niepodzielający poglądów większości mogą zgłaszać do protokołu votum separatum z podaniem motywacji swego stanowiska.".
§ 2
Za Senat