zarz. 62/XIV R/2006
zm. 16/XIV R/2007
ARCHIWALNE


Zarządzenie nr 62/XIV R/2006
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 27 września 2006 r.

w sprawie dodatkowego zatrudnienia, poza Uczelnią, nauczycieli akademickich Akademii Medycznej we Wrocławiu

Na podstawie art. 66, 129 i 265 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365 ze zm.) zarządzam co następuje:

§ 1
Zarządzenie reguluje tryb postępowania związany z podejmowaniem przez nauczycieli akademickich, zatrudnionych w Akademii Medycznej we Wrocławiu (zwanej dalej „Uczelnią”), dodatkowego zatrudnienia poza Uczelnią oraz przepisy przejściowe, odnoszące się do obowiązku powiadamiania pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia.

§ 2
Zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, do którego odnoszą się przepisy o dodatkowym zatrudnieniu, jest nawiązanie stosunku pracy na podstawie: umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania.

§ 3
1. Nauczyciel akademicki, który podjął dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy (u jednego dodatkowego pracodawcy) lub prowadzi działalność gospodarczą, zobowiązany jest w terminie 7 dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej zawiadomić o tym fakcie rektora (wzór zawiadomienia – załącznik nr 1).
2. Obowiązkiem nauczyciela akademickiego jest aktualizacja danych zawartych w zawiadomieniu o wykonywaniu dodatkowego zatrudnienia.

§ 4
1. Nauczyciel akademicki, który zamierza wykonywać dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego dodatkowego pracodawcy lub zamierza prowadzić działalność gospodarczą łącząc ją z jednym dodatkowym zatrudnieniem, musi wcześniej uzyskać zgodę rektora (wzór wniosku – załącznik nr 2).
2. Wykonywanie przez nauczyciela akademickiego, w przypadku gdy Uczelnia jest jego podstawowym miejscem pracy, więcej niż jednego dodatkowego zatrudnienia lub prowadzenie działalności gospodarczej łącznie z jednym dodatkowym zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, bez uzyskania wcześniejszej zgody rektora, stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem,
3. Nauczyciel akademicki, będący organem jednoosobowym Uczelni lub jego zastępcą, który zamierza podjąć dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy lub zamierza prowadzić działalność gospodarczą, musi uzyskać wcześniej zgodę odpowiednio senatu lub rady wydziału (wzór wniosku – załącznik nr 3).
4. Wykonywanie dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej bez zgody senatu lub rady wydziału, powoduje wygaśnięcie mandatu organu jednoosobowego Uczelni lub jego zastępcy.

§ 4a 1
1. Dodatkowe zatrudnienie lub prowadzenie działalności gospodarczej, których wykonywanie wymaga uzyskanie zgody rektora, nie powinno pozostawać w sprzeczności z podstawowymi obowiązkami dydaktycznymi, naukowymi, organizacyjnymi i klinicznymi nauczyciela akademickiego ani w konflikcie z interesami Uczelni.
2. Zgoda na wykonywanie zatrudnienia lub prowadzenie działalności gospodarczej, o których mowa w pkt 1 będzie wydawana na czas określony i może być uzależniona od osiągnięć naukowych.

§ 4b 2
1. Wnioski dotyczące wyrażenia zgody na wykonywanie dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u więcej niż dwóch dodatkowych pracodawców lub rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, która miałaby być łączona z zatrudnieniem w ramach stosunku pracy u dwóch dodatkowych pracodawców, będą rozpatrywane indywidualnie przez Komisję pod przewodnictwem prorektora ds. nauki.
2. Komisja, o której mowa w pkt 1 swoje sugestie przedstawia rektorowi.

§ 5
1. Nauczyciel, akademicki, który przed dniem 1 września 2006 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego pracodawcy, może je wykonywać jednak przez okres nie dłuższy niż rok od tej daty tj. do 31.08.2007, pod warunkiem zawiadomienia o tym fakcie rektora w terminie do dnia 30 listopada 2006 r.
2. Po 31.08.2007 r. nauczyciel akademicki musi uzyskać zgodę rektora na dalsze wykonywanie zatrudnienia, o którym mowa w pkt 1.
§ 6
1. Nauczyciel akademicki, który przed dniem 1 września 2006 r. podjął działalność gospodarczą i łączy ją z dodatkowym zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, może wykonywać tę działalność, jednak przez okres nie dłuższy niż rok od tej daty tj do 31.08.2007 r., pod warunkiem zawiadomienia o tym fakcie rektora w terminie do dnia 30 listopada 2006 r.
2. Po 31.08.2007 r. nauczyciel akademicki musi uzyskać zgodę rektora na wybraną formę aktywności zawodowej, o której mowa w pkt 1.

§ 7
Obowiązek zawiadomienia rektora o wykonywaniu dodatkowego zatrudnienia, uważa się za spełniony w odniesieniu do nauczyciela akademickiego, który zawiadomił o tym fakcie rektora przed dniem 01.09.2006 r.

§ 8
Obowiązkowi zawiadomienia, o którym mowa w § 3, nie podlega zatrudnienie na podstawie: umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz zatrudnienie w ramach, którego nauczyciel akademicki uczestniczy w sprawowaniu opieki zdrowotnej poprzez udzielanie świadczeń zdrowotnych w szpitalach klinicznych lub oddziałach innych zakładów opieki zdrowotnej (szpitali), /godziny usługowe i dyżury lekarskie/.

§ 9
Niezawiadomienie rektora przez nauczyciela akademickiego, w terminie określonym w § 5 i § 6, o podjęciu dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, stanowi podstawę do rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem, jeżeli Uczelnia jest jego podstawowym miejscem pracy

§ 10
Wymogu uzyskiwania zgody, o której mowa w § 4 nie stosuje się do nauczycieli akademickich podejmujących zatrudnienie w ramach stosunku pracy w urzędach, o których mowa w art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2 i 4a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. 2001.86.953 ze zm.) oraz w art. 129 ust. 7 pkt 2, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365 ze zm.):
1) Kancelarii Sejmu,
2) Kancelarii Senatu,
3) Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
4) Sądzie Najwyższym,
5) Biurze Trybunału Konstytucyjnego,
6) Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich,
7) Biurze Rzecznika Praw Dziecka,
8) Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
9) Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w sprawach nieuregulowanych w odrębnych przepisach,
10) Krajowym Biurze Wyborczym,
11) Biurze Rzecznika Interesu Publicznego,
12) Państwowej Inspekcji Pracy,
13) regionalnych izbach obrachunkowych,
14) Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych,
15) Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
16) Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
17) urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
18) Rządowym Centrum Legislacji,
19) w organach towarzystw naukowych i zawodowych,
20) w organach wymiaru sprawiedliwości,
21) w instytucjach kultury,
22) we władzach Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

§ 11
Informacje o dodatkowym zatrudnieniu nauczyciela akademickiego przekazywane są drogą służbową do Działu Spraw Pracowniczych.

§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 1 września 2006 r.


załącznik nr 1
załącznik nr 2
załącznik nr 3



Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

prof. dr hab. Ryszard Andrzejak
 


Otrzymują:
według rozdzielnika


1 Dodany zarządzeniem nr 16/XIV R/2006 Rektora AM z dnia 28 lutego 2007 r.
2 Dodany zarządzeniem nr 16/XIV R/2006 Rektora AM z dnia 28 lutego 2007 r.