Zarządzenie nr 84/XIV R/2006
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 29 grudnia 2006 r.

w sprawie gospodarki spirytusem czystym i skażonym w jednostkach organizacyjnych Akademii Medycznej we Wrocławiu

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365 ze. zm.) oraz ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2004. 29. 257 ze zm.) zarządzam co następuje:

§ 1
1. Jednostki organizacyjne zużywające spirytus zarówno skażony jak i czysty zobowiązane są do przestrzegania następujących zasad:
a) zużywania spirytusu zarówno czystego i skażonego wyłącznie do celów naukowo-badawczych z zastrzeżeniem § 2 ust. 2,
b) prowadzenia uproszczonych ksiąg kontroli obrotu spirytusem czystym i skażonym,
c) dokonywania inwentaryzacji spirytusu czystego i skażonego na koniec każdego roku kalendarzowego.
2. Uproszczoną księgę kontroli obrotu spirytusem w jednostkach wagowych należy prowadzić w następujących przypadkach:
a) spirytusu czystego o mocy 95%,
b) spirytusu skażonego,
c) spirytusu bezwodnego 99,8%.
3. Zapisu do uproszczonych książek kontroli skażenia i obrotu spirytusami dokonuje pracownik Zaopatrzenia odpowiedzialny za gospodarkę spirytusami.
4. Zapis o którym mowa w ust. 3, zostaje dokonany zgodnie z wystawionym dokumentem magazynowym, poprzez wpisanie numeru kwitu magazynowego oraz wagi spirytusu wydanego jednostce organizacyjnej, oraz złożenia podpisu i pieczątki imiennej.
5. Wszystkie przychody i rozchody spirytusów skażonych powinny być rozpisywane w jednostkach wagowych w książce kontroli skażenia.
6. Po zakończeniu rozpisywania, o którym mowa w ust. 5, każda strona książki powinna być podliczona po stronie przychodu i rozchodu, następnie podsumowane ilości przychodu i rozchodu zostają przeniesione na drugą stronę (rozliczenie następuje narastająco w ciągu roku kalendarzowego).

§ 2
1. Jednostki organizacyjne zużywające spirytus rektyfikowany czysty i skażony do celów naukowo-badawczych są zwolnione z obowiązku określenia i podawania normatywów jego zużycia.
2. Wyjątek stanowi produkcja odczynników lub innych środków produkowanych przez jednostki organizacyjne dla potrzeb własnych lub odbiorców z zewnątrz, dla których należy określić normatywy ich zużycia.
3. Normatywy, o których mowa w ust. 2 podlegają zatwierdzeniu przez Urząd Celny we Wrocławiu, w związku z tym w razie potrzeby ich ustalenia, należy zgłosić to kierownikowi Działu Transportu i Zaopatrzenia, który wystąpi o ich zatwierdzenie.

§ 3
Do zadań Kierownika Działu Transportu i Zaopatrzenia należy:
a) nadzorowanie rozliczeń zużycia spirytusu czystego i skażonego przez jednostki organizacyjne,
b) nadzór nad prowadzeniem ksiąg obrotu spirytusami skażonymi, prowadzenie korespondencji z organami kontrolującymi gospodarkę spirytusami a w szczególności ze Stałym Nadzorem Podatkowym jak również Urzędem Celnym.

§ 4
Traci moc zarządzenie nr 5 Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu z dnia 20 marca 1985 r. w sprawie gospodarki spirytusem czystym i skażonym w jednostkach organizacyjnych Akademii Medycznej we Wrocławiu.

§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.



Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

prof. dr hab. Ryszard Andrzejak


Otrzymują:
według rozdzielnika