ARCHIWALNE

Zarządzenie nr 16/XIII R/2003
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 2 kwietnia 2003 r.

zmieniające regulamin studiów.

Na podstawie art. 49, 143 i 144 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 65, poz. 385 z późniejszymi zmianami) oraz uchwał Senatu z dnia 16 grudnia 2002 r., 24 lutego 2003 r. i 24 marca 2003 r. zarządzam co następuje:

§ 1
W „Regulaminie studiów Akademii Medycznej we Wrocławiu” wprowadzonym zarządzeniem nr 25/XIIIR/2000 z dnia 12 kwietnia 2000 r. ze zmianami: zarządzenia nr 35/XIIIR/2001 i 28/XIIIR/2002 wprowadzam następujące zmiany:
a) w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Przyjęcie w poczet studentów Akademii następuje w chwili immatrykulacji i złożenia ślubowania. Po immatrykulacji student otrzymuje indeks.”
b) w § 5 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Rok akademicki obejmuje:
a) semestr zimowy,
b) semestr letni,
c) okres od zakończenia semestru letniego do początku semestru zimowego, jest przeznaczony na wakacje letnie i przewidziane planem studiów praktyki zawodowe.”
c) § 5 ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Dziekan przed rozpoczęciem semestru podaje do wiadomości (również na stronach internetowych Akademii Medycznych we Wrocławiu) szczegółowy plan i rozkład zajęć oraz wykaz obowiązujących przedmiotów, zajęć, praktyk, egzaminów i innych wymagań niezbędnych do zaliczenia semestru.”
d) w § 5 ust. 7 otrzymuje brzmienie:
„7. Kierownik Katedry (Kliniki, Zakładu, Samodzielnej Pracowni, Studium) podaje do wiadomości studentom tryb zaliczania zajęć nie później niż przed rozpoczęciem semestru.”
e) w § 11 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Usprawiedliwienie (kopię) student winien przedłożyć osobie prowadzącej zajęcia na pierwszym zajęciu po nieobecności. Oryginały zwolnień należy dostarczyć do dziekanatu, gdzie są przechowywane w teczce personalnej studenta.”
f) w § 11 ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Wykłady są nieobowiązkowe – nie dotyczy przedmiotów realizowanych wyłącznie w formie wykładów (o ile rada wydziału nie zadecyduje inaczej).”
g) w § 11 ust. 9 otrzymuje brzmienie:
„9. Na podstawie złożonych dokumentów dziekanat sporządza listy studentów danego roku według stanu na dzień 31 października. Listy te są ostateczne i stanowią podstawę dopuszczenia studenta przez kierowników katedr (klinik, zakładów, samodzielnych pracowni, studium) do zajęć dydaktycznych.” h) § 13 otrzymuje brzmienie:
„1. Student może się przenieść do innej uczelni medycznej za zgodą dziekana uczelni przyjmującej, jeżeli wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w Akademii.
2. Student innej uczelni medycznej (w tym także zagranicznej) może ubiegać się o przyjęcie w poczet studentów Akademii po zaliczeniu zajęć i egzaminów na uczelni macierzystej według jej programu studiów. Decyzję o przyjęciu studenta na dany kierunek podejmuje dziekan po zasięgnięciu opinii prodziekanów.
3. Dziekan ustala różnice programowe i wyznacza termin ich zaliczenia.
4. Student zamierzający przenieść się na Akademię ma obowiązek złożenia podania wraz z dokumentacją dotyczącą przebiegu studiów najpóźniej do 10 września roku akademickiego poprzedzającego rok akademicki, na którym zamierza rozpocząć studia.
5. W przypadku obcokrajowców dodatkowym kryterium jest dobra znajomość języka polskiego lub angielskiego na studia anglojęzyczne.
6. W przypadku gdy student studiował na studiach płatnych (w Polsce lub za granicą) przyjęcie na Akademię może nastąpić tylko na studia płatne, również gdy na inną uczelnię student został przyjęty na studia w wyniku uzyskania wysokiej średniej ocen.
7. Student za zgodą dziekana może odbyć część studiów na innej uczelni medycznej (w tym także zagranicznej). W tym przypadku, dziekan zalicza semestr lub rok akademicki studentowi, który zaliczył na obcej uczelni, uzgodniony przed wyjazdem program, a przedmioty nie zaliczone ze względu na różnice programowe, przenosi na następny semestr lub rok akademicki. Nie dotyczy to studentów ostatnich lat studiów.
8. Student może za zgodą właściwych dziekanów zmienić kierunek studiów lub studiować poza swoim kierunkiem podstawowym inne kierunki albo dowolne przedmioty w różnych szkołach, jeżeli wypełnia wszystkie obowiązki związane z tokiem studiów w Akademii.
9. W wyjątkowym przypadku, student za zgodą dziekana może przenieść się z Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego na Wydział Lekarski lub odwrotnie. Szczegółowe warunki przeniesień określa załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.”
i) w § 15 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Termin egzaminu pisemnego (w tym testu) ustala egzaminator w porozumieniu ze studentami. Egzaminacyjna praca pisemna studenta jest przechowywana u egzaminatora przez okres jednego roku.”
j) w § 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Dziekan na wniosek studentów może przedłużyć terminy zdawania egzaminów na kolejny semestr, jednakże wówczas wszystkie terminy egzaminów (także komisyjnych) muszą być zakończone przed rozpoczęciem następnej sesji egzaminacyjnej.”
k) w § 19 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 dwie części egzaminu traktuje się równoważnie, tzn. do zaliczenia egzaminu wymagane jest otrzymanie oceny co najmniej dostatecznej z każdej części egzaminu, a dopuszczenie do drugiej części egzaminu uwarunkowane jest zdaniem pierwszej części.”
l) w § 22 ust. 1 i 3 otrzymują brzmienie:
„1. Przy zaliczeniach i egzaminach stosuje się następujące oceny:
a) bardzo dobra – 5,0
b) ponad dobra – 4,5
c) dobra – 4,0
d) dość dobra – 3,5
e) dostateczna – 3,0
f) niedostateczna – 2,0
3. Do obliczania średniej arytmetycznej oceny rocznej uwzględnia się wszystkie oceny z egzaminów i zaliczeń zdawanych we wszystkich terminach.”
ł) w § 26 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W stosunku do studenta, który nie zaliczył roku studiów, dziekan wydaje decyzję o:
a) skreśleniu z listy studentów,
b) zezwoleniu na powtarzanie roku,
c) warunkowym wpisaniu na kolejny rok studiów – jeżeli studentowi brak zaliczenia tylko z jednego przedmiotu.”
m) w § 26 po ust. 1 dodaje się ust. 1a o brzmieniu:
„1a. Wpis warunkowy jest niedopuszczalny:
a) jeżeli brak zaliczenia lub brak zdanego egzaminu dotyczy
przedmiotu, którego student już raz nie zaliczył,
b) na drugi rok studiów, jeżeli student nie zaliczył pierwszego roku,
c) jeżeli student nie zdał egzaminu komisyjnego”.
n) w § 26 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Studenta, który powtarza rok studiów obowiązuje uzyskiwanie zaliczeń i zdawanie egzaminów z przedmiotów uprzednio zaliczonych, z wyjątkiem przedmiotu, z którego zdał egzamin z wynikiem co najmniej dobrym.”
o) w § 29 dodaje się ust. 3, 4 i 5 o brzmieniu:
„3. Najlepszemu absolwentowi uczelni przyznawany jest Medal im. Ludwika Hirszfelda zgodnie z „Regulaminem nadawania medalu i odznak honorowych Akademii Medycznej we Wrocławiu”.
4. Najlepszemu absolwentowi wydziału jest przyznawany Medal Wydziałowy.
5. Zdobywcy medalu dla najlepszego absolwenta mają możliwość rozpoczęcia studiów doktoranckich, zgodnie z ukończonym kierunkiem studiów, jeżeli tylko istnieją takie możliwości na uczelni.”
p) w § 31 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia studiów oraz odpowiedniego tytułu zawodowego lekarza lub lekarza stomatologa, magistra w zakresie farmacji, analityki medycznej lub pielęgniarstwa oraz licencjata jest zaliczenie egzaminów przewidzianych w planie studiów, a na kierunkach, na których obowiązuje wymóg złożenia pracy dyplomowej – obrona pracy magisterskiej lub licencjackiej.”
r) w § 32 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Na kierunkach studiów, na których obowiązuje wymóg złożenia pracy magisterskiej lub licencjackiej, student jest zobowiązany złożyć pracę i egzamin magisterski lub licencjacki najpóźniej do dwóch lat od uzyskania absolutorium.
2. Dziekan, na wniosek kierującego pracą lub na wniosek studenta, może przesunąć termin złożenia pracy magisterskiej lub licencjackiej w razie:
a) długotrwałej choroby studenta, potwierdzonej odpowiednim zaświadczeniem lekarskim,
b) niemożności wykonania pracy magisterskiej lub licencjackiej w obowiązującym terminie z uzasadnionych przyczyn niezależnych od studenta.”
s) § 33 otrzymuje brzmienie:
„1. Pracę magisterską student wykonuje pod kierunkiem uprawnionego do tego nauczyciela akademickiego: profesora, docenta lub doktora habilitowanego.
2. Dziekan po zasięgnięciu opinii rady wydziału może upoważnić do kierowania pracą magisterską adiunkta, starszego wykładowcę lub specjalistę spoza Akademii, posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora.
3. Temat pracy magisterskiej może być ustalony na dwa lata przed terminem ukończenia studiów, jednak nie później niż na ostatnim roku studiów.
Temat pracy licencjackiej jest ustalany na III roku studiów.
4. Pracę licencjacką przygotowuje student pod kierunkiem nauczyciela akademickiego z tytułem zawodowym magistra lub z tytułem naukowym, którego domena działania jest zgodna z kierunkiem studiów licencjackich.
5. Za pracę magisterską może być uznana praca powstała w ramach studenckiego ruchu naukowego.
6. Oceny pracy magisterskiej dokonuje opiekun oraz jeden recenzent, w terminie do jednego miesiąca od otrzymania pracy. W przypadku rozbieżności w ocenie pracy, o dopuszczeniu do egzaminu magisterskiego decyduje dziekan, który może zasięgnąć opinii drugiego recenzenta. Do recenzentów stosuje się odpowiednio postanowienia ust. 1 i 2.
7. Student ma prawo zapoznać się z recenzją.
8. Oceny pracy licencjackiej dokonuje opiekun pracy.”
t) w § 34 po ust. 2 dodaje się ust. 2a o brzmieniu:
„2a. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu licencjackiego jest:
a) uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych planem studiów,
b) uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej z pracy licencjackiej,
c) pozytywna ocena z zawodowego egzaminu praktycznego przeprowadzonego według odrębnych przepisów.”
u) w § 35 po ust. 2 dodaje się ust. 2a o brzmieniu:
„2a. Egzamin licencjacki przebiega w formie praktycznego egzaminu zawodowego i ustnej obrony pracy licencjackiej.”
v) w § 36 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W przypadku nie zdania egzaminu magisterskiego i licencjackiego w ustalonym terminie, dziekan wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny. Powtórny egzamin nie może odbyć się wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie 3 miesięcy od daty pierwszego egzaminu.”
w) § 37 otrzymuje brzmienie:
„1. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów według wzoru określonego w odrębnych przepisach.
2. Absolwent na swój wniosek może otrzymać suplement do dyplomu według wzoru określonego w odrębnych przepisach.
3. Średnią ze studiów oblicza się na podstawie średniej arytmetycznej do drugiego miejsca po przecinku, obliczonej ze wszystkich ocen z egzaminów.
W przypadku absolwentów studiów magisterskich w obliczeniach uwzględnia się średnią z ocen za pracę magisterską i obronę pracy magisterskiej jako ocenę z jeszcze jednego „dodatkowego” egzaminu.
4. W przypadku przeniesienia studenta z innej uczelni, w której obowiązuje inna skala ocen, niż w Akademii Medycznej we Wrocławiu, średnią ze studiów oblicza się następująco:
a) obliczenie średniej uzyskanej przez studenta w poprzedniej uczelni (według skali tam obowiązującej),
b) obliczenie średniej uzyskanej przez studenta w Akademii Medycznej we Wrocławiu (np. w skali ECTS),
c) dodanie obu średnich i podzielenie wyniku przez dwa.
5. W dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów, otrzymany przez zaokrąglenie wyniku uzyskanego według ust. 3 lub 4 do pełnej oceny, to znaczy:
a) do 3,00 – dostateczny (3,0)
b) od 3,01 do 3,50 – dość dobry (3,5)
c) od 3,51 do 4,00 – dobry (4,0)
d) od 4,01 do 4,50 – ponad dobry (4,5)
e) od 4,51 do 5,00 – bardzo dobry (5,0)
6. Wyrównanie do pełnej oceny dotyczy tylko wpisu do dyplomu, natomiast we wszystkich innych zaświadczeniach określa się rzeczywisty wynik studiów obliczony w ust. 3 lub 4 według zasady określonej w § 22 ust. 1 i 3.
7. Absolwent ma prawo zachowania indeksu.
8. Na kierunkach studiów, na których nie obowiązuje wymóg złożenia pracy magisterskiej, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1, 2, 5, 6, 8 z zastrzeżeniem, że ostateczny wynik studiów podaje się według ust. 3 lub 4.”
x) w załączniku nr 1 do regulaminu studiów punkt 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Przy przeniesieniu z Wydziału Lekarskiego na Wydział Lekarsko-Stomatologiczny po I roku medycyny na II rok stomatologii lub po II lub wyższym roku medycyny na III rok stomatologii obowiązuje uzupełnienie różnic programowych.”
y) w załączniku nr 1 do regulaminu studiów po punkcie 5 dodaje się punkty 6 i 7 o brzmieniu:
„6. Absolwent Wydziału Lekarskiego może odpłatnie kontynuować naukę na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym i uzyskać wpis na rok III z zaliczeniem przedmiotów ogólnomedycznych do końca studiów, po uzupełnieniu różnic programowych przedmiotów stomatologicznych z roku I i II. Liczba osób uprawnionych do kontynuowania nauki będzie zależała od możliwości kształcenia studentów na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym.
7. Absolwent Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego może odpłatnie kontynuować naukę i uzyskać wpis na rok III Wydziału Lekarskiego z warunkiem wyrównania różnic programowych z I i II roku. Liczba osób uprawnionych do kontynuowania nauki będzie uzależniona od możliwości kształcenia na Wydziale Lekarskim.”
z) znosi się załącznik nr 2 do regulaminu studiów „Zasady przeniesień studentów Wydziału Pielęgniarstwa i Zdrowia Publicznego ze studiów dziennych na zaoczne i odwrotnie.”

§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 października 2003 r.




Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

dr hab. Leszek Paradowski
prof. nadzw.




.............................................................
(data i podpis organu samorządu studenckiego)

Otrzymują:
Według rozdzielnika