Zarządzenie nr 31/XIII R/2003
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 29 maja 2003 r.

w sprawie zmiany „Regulaminu okresowej oceny nauczycieli akademickich”

Na podstawie art. 49 i 104 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późniejszymi zmianami), § 82 statutu Akademii Medycznej (zarządzenie nr 5/XIII R/2003 z dnia 5 lutego 2003 r. ze zmianą: zarządzenie nr 14/XIII R/2003) oraz uchwały Senatu z dnia 28 kwietnia 2003 r. zarządzam co następuje:

§ 1
W „Regulaminie okresowej oceny nauczycieli akademickich” (zarządzenie nr 6 Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu z dnia 9 lipca 1993 r.) wprowadza się następujące zmiany:
a) w § 1 w ust. 2 zmienia się wyrazy „§ 88 Statutu Akademii Medycznej” na „§ 82 statutu Akademii Medycznej”.
b) w § 1 w ust. 2 zmienia się wyrazy „§ 88 statutu” na „§ 82 statutu”.
c) § 3 otrzymuje brzmienie:
„§ 3. 1. Nauczyciel akademicki podlega okresowej ocenie w zakresie aktywności w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz realizacji zadań wynikających z zajmowanego stanowiska.
2. Podstawowe kryteria okresowej oceny nauczyciela akademickiego zawarte są w § 75 ust. 2 statutu.
3. Działalność naukowa oceniana jest według kryterium punktowego (punkty KBN), przy czym za podstawę przyjmuje się okres czteroletni. W zależności od liczby uzyskanych punktów przewiduje się następujące oceny:
a) ocena wyróżniająca – powyżej 40 pkt., w tym opublikowanie 4 prac oryginalnych,
b) ocena bardzo dobra – powyżej 20 pkt., w tym opublikowanie 3 prac oryginalnych,
c) ocena pozytywna – od 12 pkt., w tym opublikowanie 1 pracy oryginalnej,
d) ocena negatywna – poniżej 12 pkt.
4. W przypadku oceny za okresy dłuższe niż cztery lata, w odniesieniu do działalności naukowej należy stosować dla poszczególnych ocen wielokrotność wartości punktowych podanych w ust. 3 (przykładowo po 8 latach minimum na ocenę pozytywną stanowią 24 pkt., a po 18 latach – 54 pkt.).
5. W przypadku ocen za okresy krótsze niż cztery lata, w odniesieniu do działalności naukowej należy stosować kryterium punktowe, o którym mowa w ust. 3 proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy ocena (przykładowo za jeden rok minimum na ocenę pozytywną stanowią 3 pkt., a na ocenę wyróżniającą – 10 pkt.).
6. Dopuszcza się możliwość uzyskania oceny pozytywnej pomimo niespełnienia wymogów punktowych w działalności naukowej, o których mowa w ust. 3., na przekonywająco uzasadniony wniosek kierownika jednostki organizacyjnej dowodzący szczególnej przydatności ocenianego w działalności dydaktycznej i/lub klinicznej.
7. Dane o wartości punktowej dorobku naukowego osoby ocenianej sporządza Biblioteka Główna Akademii Medycznej („Wykaz prac opublikowanych w całości” – strona 3 załącznika nr 1) uprzednio przedstawiając zainteresowanemu do sprawdzenia”.
d) w § 8 lit. b) otrzymuje brzmienie:
„b) ankiety oceny (załącznik nr 1 lub załącznik nr 2 do regulaminu) wypełnionej przez nauczyciela akademickiego uzupełnionej o „Wykaz prac opublikowanych w całości” oraz publikacji zakwalifikowanych do druku posiadających stosowne potwierdzenie”.
e) w § 9 ust. 4 zmienia się wyrazy „(§ 88 statutu)” na „(§ 82 statutu)”.

§ 2
Wprowadza się załącznik nr 1 i nr 2 do „Regulaminu okresowej oceny nauczycieli akademickich”, jednocześnie wycofuje się załącznik wprowadzony zarządzeniem nr 6 Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu z dnia 9 lipca 1993 r.

§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z wyjątkiem postanowień, o których mowa w § 1 lit. c), które zaczną obowiązywać dla okresów ocen rozpoczynających się od dnia 01.01.2004 r. Do będących w toku okresów oceny czteroletniej i okresów krótszych niż 4 lata stosuje się przepisy obowiązujące.




Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

dr hab. Leszek Paradowski
prof. nadzw.




Otrzymują:
Według rozdzielnika