ARCHIWALNE
Zarządzenie nr 30/XV R/2012
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 23 kwietnia 2012 r.


w sprawie szczegółowych zasad organizowania i rozliczania kursów obowiązkowych do specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych

Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365), art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. 2004.144.1529 ze zm.), oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych (Dz. U. 2004.126.1319 ze zm.) zarządzam, co następuje:

I. Przepisy ogólne

§ 1
1. Kursy obowiązkowe do specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych, zwane dalej „kursami obowiązkowymi dla diagnostów laboratoryjnych” są prowadzone w ramach Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej, zwanego dalej Wydziałem.
2. Do ustalenia szczegółowych warunków i przebiegu specjalizacji rektor powołuje Pełnomocnika ds. organizacji specjalizacji diagnostów laboratoryjnych, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.

II. Obowiązki Pełnomocnika ds. organizacji specjalizacji diagnostów laboratoryjnych

§ 2
Do obowiązków Pełnomocnika należy prowadzenie całokształtu zagadnień związanych z organizacją i przebiegiem kursów obowiązkowych dla diagnostów laboratoryjnych, w tym:
1) uzgadnianie z Ministerstwem Zdrowia oraz z odpowiednimi specjalistami wojewódzkimi liczby miejsc na specjalizację z poszczególnych dziedzin,
2) przygotowanie wstępnego kosztorysu specjalizacji według załącznika nr 1 (kosztorys specjalizacji stanowi podstawę sporządzenia wykazu planowanych kursów obowiązkowych, o którym mowa w pkt. 3) i wymaga zatwierdzenia przez Prorektora
ds. Rozwoju Uczelni),
3) przygotowywanie wykazu organizowanych kursów obowiązkowych dla diagnostów laboratoryjnych wraz z kosztorysem (zgodnie z odrębnym zarządzeniem rektora),
4) przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego,
5) sporządzanie listy uczestników każdego z kursów, na podstawie dokonanych opłat za kursy,
6) nadzór nad organizacją prowadzonych kursów obowiązkowych dla diagnostów laboratoryjnych oraz rozliczeń finansowych,
7) zawieranie na podstawie pełnomocnictwa rektora umów z osobami zakwalifikowanymi do kursów obowiązkowych dla diagnostów laboratoryjnych (załącznik nr 3), Kierownikiem specjalizacji (załącznik nr 2) oraz umów cywilnoprawnych ze specjalistami spoza Uczelni realizującymi usługi edukacyjne,
8) przygotowywanie i przekazywanie do Regionalnego Centrum Szkolenia Kadr Medycznych wymaganej dokumentacji,
9) wydawanie zaświadczeń o uzyskaniu tytułu specjalisty na podstawie dokumentacji z Centrum Egzaminów Medycznych,
10) archiwizacja dokumentacji,
11) przygotowywanie sprawozdań z przeprowadzonych kursów obowiązkowych dla diagnostów laboratoryjnych, zgodnie z zasadami określonymi w odrębnym zarządzeniu rektora.

III. Kierownik specjalizacji

§ 3
1. Kierownikiem specjalizacji może być osoba, która posiada tytuł specjalisty w dziedzinie będącej przedmiotem specjalizacji.
2. Kierownik specjalizacji może jednocześnie sprawować nadzór nad przebiegiem specjalizacji nie więcej niż trzech osób.
3. Jeżeli w danej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia nie ma wystarczającej liczby osób posiadających tytuł specjalisty, konsultant krajowy w danej dziedzinie lub w dziedzinie pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie nie ma powołanego konsultanta krajowego, może wyrazić zgodę na sprawowanie przez Kierownika specjalizacji nadzoru nad przebiegiem specjalizacji pięciu osób.
4. Kierownik specjalizacji - nauczyciel akademicki będący pracownikiem Uczelni może otrzymać dodatek specjalny do wynagrodzenia w wysokości ustalonej odrębnym zarządzeniem rektora, na podstawie umowy o zwiększenie obowiązków.
5. Kierownik specjalizacji – specjalista spoza Uczelni pełni swoje obowiązki na podstawie umowy z Uczelnią.

IV. Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów na kursy obowiązkowe dla diagnostów laboratoryjnych

§ 4
1. Postępowanie kwalifikacyjne na kursy obowiązkowe dla diagnostów laboratoryjnych przeprowadza się dwukrotnie w ciągu roku.
2. Wnioski o przyjęcie na kursy obowiązkowe dla diagnostów laboratoryjnych są przyjmowane do 15 czerwca i do 15 grudnia każdego roku.
3. Na 30 dni przed upływem terminu składania wniosków, na stronie internetowej Uczelni podaje się maksymalną liczbę miejsc na poszczególne kierunki specjalizacji.

§ 5
Do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, należy dołączyć:
a) kserokopię dyplomu ukończenia szkoły wyższej,
b) kserokopię prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego lub zaświadczenie o wpisie na Krajową Listę Diagnostów Laboratoryjnych,
c) dokument stwierdzający wymagany staż w zawodzie diagnosty laboratoryjnego,
d) zaświadczenie o aktualnym zatrudnieniu,
e) zgodę pracodawcy na przystąpienie do specjalizacji,
f) zaświadczenie o przebytych kursach dokształcających,
g) dyplom uzyskania pierwszego i drugiego stopnia specjalizacji, wszystko jedno w jakiej dziedzinie,
h) oświadczenie o zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy pracownikiem (osobą specjalizującą się) a pracodawcą.

§ 6
1. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na kurs obowiązkowy dla diagnostów laboratoryjnych wnosi opłatę za postępowanie kwalifikacyjne w wysokości ustalonej w kosztorysie specjalizacji.
2. Uczestnicy kursu obowiązkowego dla diagnostów laboratoryjnych wnoszą opłaty za przeprowadzenie usług edukacyjnych w ramach szkolenia.
3. Maksymalna opłata za jedną godzinę kursu nie może przekroczyć 1% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
4. Opłatę za 1 godzinę usług edukacyjnych wnoszoną przez uczestników kursu w danym roku akademickim ustala rektor, na podstawie wstępnego kosztorysu specjalizacji.
5. Wysokość opłat za poszczególne kursy jest podawana do wiadomości uczestników w komunikacie Pełnomocnika.
6.    Opłatę za kurs należy wnieść na konto Uczelni przed jego rozpoczęciem.

§ 7
Prawa i obowiązki diagnosty laboratoryjnego ubiegającego się o tytuł specjalisty oraz zakres obowiązków kierownika specjalizacji reguluje właściwe rozporządzenie Ministra Zdrowia.

§ 8
Informacje związane z kursem obowiązkowym do specjalizacji oraz wysokość opłat za poszczególne kursy są publikowane na bieżąco, w formie komunikatów, na stronie internetowej Uczelni (www.am.wroc.pl/diagnostyka).

V. Rozliczanie kursu obowiązkowego dla diagnostów laboratoryjnych

§ 9
1. Środki na pokrycie kosztów związanych z organizacją kursu obowiązkowego dla diagnostów laboratoryjnych pochodzą z:
a) dotacji Ministerstwa Zdrowia,
b) opłat wnoszonych przez uczestników kursu obowiązkowego dla diagnostów laboratoryjnych, w tym opłat za postępowanie kwalifikacyjne,
c) wpłat wnoszonych przez sponsorów,
2. Środki, o których mowa w ust. 1 lit. b oraz c są gromadzone na wyodrębnionym przez Uczelnię subkoncie.
3. Koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi, dla nauczycieli akademickich będących pracownikami Uczelni oraz osób spoza Uczelni, za prowadzenie zajęć w ramach kursu obowiązkowego dla diagnostów laboratoryjnych, pokrywane są ze środków, o których mowa w ust. 1 lit. a, b i c.
4. Koszty wynagrodzenia Kierownika specjalizacji pokrywane są ze środków, o których mowa w ust. 1 lit. b i c.
5. Wydatki związane z organizacją kursu obowiązkowego dla diagnostów laboratoryjnych, zgodnie ze sporządzonym kosztorysem, oraz wynagrodzenie pełnomocnika i pracownika obsługi administracyjnej pokrywane są ze środków, o których mowa w ust. 1 lit. b i c.
6. Zasady wypłacania i wysokość wynagrodzenia dla pełnomocnika oraz pracownika obsługi administracyjnej ustala rektor.
7. Do kosztów bezpośrednich doliczany jest narzut kosztów pośrednich zgodnie z odrębnym zarządzeniem rektora.

§ 10
Szczegółowe zasady rozliczania kursów obowiązkowych dla diagnostów laboratoryjnych określa odrębne Zarządzenie Rektora w sprawie zasad organizowania i rozliczania kursów obowiązkowych realizowanych w ramach przyznanej przez Ministerstwo Zdrowia dotacji na kształcenie podyplomowe w celu zdobywania specjalizacji.

§ 11
Traci moc zarządzenie nr 25/XIV R/2006 z dnia 24 kwietnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie „Regulaminu organizacyjnego specjalizacji” oraz rozliczenia przychodów i kosztów związanych z organizacją szkolenia specjalizacyjnego dla diagnostów laboratoryjnych.

§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r.

załącznik nr 1 - kosztorys specjalizacji
załącznik nr 2 - umowa - kierownik specjalizacji
załącznik nr 3 - umowa - szkolenie diagnosty


Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu

prof. dr hab. Marek Ziętek







Otrzymują:
według rozdzielnika

MC