ARCHIWALNE - z zastrzeżeniem, że zarządzenie nr 19/XV R/2013 obowiązuje do zadań rozpoczętych przed dniem 14.03.2017 r.

 
Zarządzenie nr 19/XV R/2013
Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
z dnia 26 kwietnia 2013 r.
 
w sprawie zasad realizacji zadań badawczych finansowanych z działalności statutowej
 
Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tj. Dz. U. 2012, poz. 572 ze zm.), ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. 2010.96.615 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej (Dz. U. 2010.218.1438 ze zm.) zarządza się co następuje:
 
§ 1
1. Zarządzenie dotyczy części dotacji statutowej przyznawanej wydziałom Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (zwanego dalej „Uczelnią”) przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (zwanego dalej „ministrem”), przeznaczonej na zadania badawcze objęte planem rzeczowo-finansowym Uczelni, w zakresie utrzymania potencjału badawczego.
2. Działalność statutowa służy realizacji określonych w statucie Uczelni zadań związanych z prowadzonymi przez nią w sposób ciągły badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi.
 
§ 2
1. Prorektor ds. nauki ogłasza nabór wniosków w terminie do 15 maja roku poprzedzającego rok, na który ma być przyznana dotacja. Wzory wymaganych formularzy są dostępne na stronie Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej składa wniosek do prorektora ds. nauki, za pośrednictwem Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą.
3. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie pracowników zatrudnionych przy prowadzeniu badań naukowych o wyrażeniu zgody na zaliczenie do liczby osób zaangażowanych w działalność naukowo-badawczą. W przypadku Uczelni oświadczenie mogą złożyć pracownicy zatrudnieni na stanowiskach naukowo-dydaktycznych, naukowo-technicznych i inżynieryjno-technicznych.
4. Pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy w więcej niż jednej jednostce naukowej składają oświadczenie tylko w jednej, wybranej przez siebie jednostce.
5. Wnioski zawierające braki formalne Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą zwraca wnioskodawcy w celu uzupełnienia w terminie wskazanym przez ten Dział. Wnioski nieuzupełnione w terminie pozostawia się bez dalszego biegu.
 
§ 3
1. Rozdział środków przyznanych decyzją ministra, przeznaczonych na utrzymanie potencjału badawczego na wydziale następuje decyzją prorektora ds. nauki, za zgodą właściwego dziekana.
2. Z otrzymanej dotacji wydzielane są środki na pokrycie kosztów zatrudnienia niezbędnej kadry inżynieryjno-technicznej i naukowo-technicznej - zatrudnionej w celu wykonywania prac pomocniczych w badaniach naukowych. Nie uwzględnia się kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników naukowo-dydaktycznych.
3. Prorektor ds. nauki przekazuje kierownikowi jednostki decyzję o wysokości dofinansowania, które odpowiada pozycji danej jednostki w rankingu osiągnięć naukowych, opracowanego na podstawie wewnętrznej oceny działalności naukowej jednostek i rankingu Uczelni.
4. Kierownik jednostki organizacyjnej, na podstawie decyzji prorektora ds. nauki o wysokości dotacji, dokonuje wyboru zadań do realizacji z planu złożonego w roku poprzednim, określając wysokość środków finansowych na zadanie. Informację przekazuje prorektorowi ds. nauki, w terminie określonym w decyzji o wysokości dotacji.
5. Prorektor ds. nauki zatwierdza wybór zadań, poprzez ich włączenie do ewidencji i nadanie numeru wewnętrznego w Uczelni.
6. Liczba zadań przyjętych do realizacji w jednostce organizacyjnej nie powinna być większa niż 3. W uzasadnionych przypadkach, z uwagi na charakter prowadzonych badań, prorektor ds. nauki może wyrazić zgodę na zwiększenie liczby zadań.
7. W przypadku braku środków finansowych możliwa jest rezygnacja z realizacji nowych zadań badawczych.
 
§ 4
1. Dla każdego zadania przyjętego do realizacji należy dołączyć opis wraz z kalkulacją kosztów, zgodnie z wzorem umieszczonym na stronie Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą.
2. Kierownik zadania sporządza kalkulację kosztów z uwzględnieniem kosztów rodzajowych. Kalkulacja kosztów wymaga akceptacji kierownika jednostki.
3. Dla każdego zadania badawczego obejmującego badania:
a) na ludziach,
b) na zwierzętach,
c) nad gatunkami chronionymi lub na obszarach objętych ochroną,
d) nad organizmami genetycznie modyfikowanymi,
należy dostarczyć zgodę właściwej komisji, o ile jest wymagana.
4. Jeżeli zgoda, o której mowa w pkt 3 nie jest wymagana, kierownik zadania wraz z kierownikiem jednostki są zobowiązani złożyć właściwe oświadczenie.
5. Komplet dokumentów przekazuje się do Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą
 
§ 5
Maksymalny okres realizacji zadania wynosi 3 lata.
 
§ 6
1. Kierownik zadania może równocześnie kierować jednym zadaniem badawczym. W uzasadnionych przypadkach, z uwagi na charakter prowadzonych badań, prorektor ds. nauki może wyrazić zgodę na zwiększenie liczby zadań.
2. Kierownikiem zadania może być osoba zatrudniona w Uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym lub naukowo-technicznym.
3. W skład zespołu badawczego mogą wchodzić pracownicy Uczelni oraz osoby niebędące pracownikami Uczelni niezbędne do realizacji zadania.
4. Kierownik zadania planuje okres realizacji pracy badawczej tylko do czasu trwania swojego zatrudnienia w Uczelni.
5. Osoby spoza Uczelni mogą wykonywać prace usługowe na rzecz zadania badawczego, na podstawie odrębnych umów.
 
§ 7
1. Środki finansowe otrzymane na realizację zadania, powinny być wydatkowane zgodnie
z obowiązującymi przepisami, zgodnie z kalkulacją kosztów zadania, z tym że na wynagrodzenia i koszty wyjazdów służbowych obowiązują następujące limity:
a) do 15% dotacji na wynagrodzenie dla osób niebędących pracownikami Uczelni, niezbędnych do realizacji zadania,
b) do 25% dotacji na delegacje, związane z czynnym udziałem w konferencjach (referat, plakat) maksymalnie dwóch autorów pracy.
2. W przypadku uzasadnionej konieczności przekroczenia wyznaczonych limitów lub zmian w kosztorysie zadania o więcej niż 15% w poszczególnych pozycjach kosztorysu, należy każdorazowo uzyskać zgodę prorektora ds. nauki.
3. Pracownicy Uczelni wchodzący w skład zespołu badawczego nie otrzymują wynagrodzenia ze środków zadania.
4. Zgodnie z odrębnym zarządzeniem rektora nalicza się narzut kosztów pośrednich.
 
§ 8
1. Środkami finansowymi przekazanymi na realizację zadania dysponuje kierownik zadania, jednak wydatkowanie środków wymaga akceptacji kierownika jednostki organizacyjnej,
w której realizowane jest zadanie.
2. W przypadku nieobecności kierownika jednostki dyspozycje związane z uruchamianiem środków podpisuje osoba posiadająca właściwe pełnomocnictwo.
3. Dysponent środków przekazanych na realizację zadania, opisując dokumenty związane
z wykorzystaniem środków, jest zobowiązany wskazać kategorię wydatków, zgodnie z kalkulacją kosztów zadania.
 
§ 9
1. Kierownik jednostki organizacyjnej zobowiązany jest monitorować realizację prac badawczych w jednostce.
2. Do dnia30 listopadanależy uruchomić wszystkie procedury związane z wykorzystaniem bieżącej dotacji.
3. Dysponowanie środkami z dotacji roku poprzedniego możliwe jest wyłącznie do dnia 30 czerwca następnego roku. Po tym terminie niewykorzystane środki przechodzą do dyspozycji prorektora ds. nauki.
 
§ 10
Po każdym roku realizacji kierownik jednostki wraz z kierownikiem zadania zobowiązani są złożyć właściwy raport (roczny lub końcowy),zgodnie z formularzem dostępnym na stronie Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą. Raporty podlegają ocenie komisji powołanej przez prorektora ds. nauki.
 
§ 11
1. Wstępne rozliczenie zadania badawczego, realizowanego dłużej niż jeden rok, następuje po przedłożeniu przynajmniej przygotowanego do publikacji manuskryptu.
2. Końcowe rozliczenie zadania trwającego dłużej niż rok, następuje po przedstawieniu prorektorowi ds. nauki kopii co najmniej jednej publikacji w czasopiśmie z listy publikowanej przez ministra lub zaświadczenia z redakcji, w której praca została złożona, o zaakceptowaniu pracy do druku.
3. Końcowe rozliczenie zadania rocznego następuje po załączeniu kserokopii prezentowanego lub zatwierdzonego do prezentacji komunikatu zjazdowego.
4. Brak rozliczenia końcowego skutkuje nałożeniem karencji na okres 3 lat dla kierownika zadania w ubieganiu się o finansowanie nowych badań.
 
§ 12
Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą – Sekcja Nauki jest jednostką administrującą proces realizacji zadań badawczych finansowanych z działalności statutowej.
 
§ 13
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 

 
 
                                        Rektor
                                        Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
                                        prof. dr hab. Marek Ziętek
 
 
 
 
Otrzymują:
według rozdzielnika
 
MK