Zarządzenie nr 87/XV R/2013
Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
z dnia 19 listopada 2013 r.
w sprawie zwiększenia wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, finansowanych z dotacji, o której mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (II etap zwiększania wynagrodzeń 2013 r.)
Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (j.t. Dz. U. 2012, poz. 572 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej (Dz. U. 2011.243.1447) oraz uchwał Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: nr 1312 z dnia 19 czerwca 2013 r. i nr 1349 z dnia 30 października 2013 r. - w sprawie zmian w planie rzeczowo-finansowym na rok 2013 oraz w związku z zarządzeniem nr 50/XV R/2013 w sprawie zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Wprowadza się drugi etap zwiększania wynagrodzeń zasadniczych, który ma charakter uznaniowy z elementami motywacji. Zasady określone w niniejszym zarządzeniu dotyczą tylko II etapu zwiększania wynagrodzeń przeprowadzonego w 2013 r.
2. Zwiększenia wynagrodzeń zasadniczych wraz z wszystkimi pochodnymi dokonuje się z dotacji z budżetu państwa, otrzymanej w 2013 r. i przeznaczonej na wzrost wynagrodzeń pracowników Uczelni.
3. Podstawą przyznania zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego jest ocena jakości pracy pracownika.
§ 2
1. Zwiększenie wynagrodzeń, o którym mowa w zarządzeniu obejmuje pracowników spełniających łącznie następujące warunki, z zastrzeżeniem §8:
a) dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy,
b) zatrudnionych przed1 stycznia 2013 r. ,
c) pozostających w zatrudnieniu według stanu na dzień 1 października 2013 r.
§ 3
1. W odniesieniu do nauczycieli akademickich stosuje się gradację zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego, zależnie od zajmowanego stanowiska i wyniku ostatniej oceny okresowej, dokonanej na Uczelni do dnia podpisania niniejszego zarządzenia, o której mowa w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, z zastrzeżeniem pkt 3 oraz 5.
2. Zwiększone wynagrodzenie zasadnicze może zostać przyznane nauczycielom zatrudnionym na stanowisku:
1) profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego − w przypadku otrzymania wyniku oceny okresowej na poziomie co najmniej 4 pkt,
2) adiunkta, starszego wykładowcy − w przypadku otrzymania wyniku oceny okresowej na poziomie co najmniej 3,5 pkt,
3) asystenta, wykładowcy, lektora, instruktora − w przypadku otrzymania wyniku oceny okresowej na poziomie co najmniej 3,0 pkt,
3. W przypadku nauczycieli akademickich, co do których nie dokonywano oceny okresowej, o której mowa w pkt 1, na potrzeby niniejszego zarządzenia można zastosować ocenę z wykorzystaniem arkusza oceny przyjętego dla oceny okresowej nauczyciela. Decyzje w sprawie dokonania oceny podejmuje dziekan.
4. W grupie nauczycieli akademickich wysokość zwiększenia wynagrodzeń w zależności od kryteriów, o których mowa w pkt 1, wynosi dla pełnego etatu:
Grupa stanowisk
|
Wynik oceny okresowej
co najmniej
(pkt)
|
Kwota zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego*
(zł)
|
Profesorów
|
4,5
|
670,00
|
4,0
|
500,00
|
|
Adiunktów i starszych wykładowców
|
4,5
|
430,00
|
3,5
|
340,00
|
|
Asystentów, wykładowców, lektorów, instruktorów
|
4,5
|
270,00
|
3,0
|
180,00
|
* zwiększenie dotyczy wynagrodzenia zasadniczego, o którym mowa w zarządzeniu nr 50/XV R/2013 w sprawie zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - załącznik nr 1, 2, 3.
5. Nauczyciele akademiccy awansujący w 2013 r. miedzy poszczególnymi grupami stanowisk, od miesiąca, w którym awansowali otrzymują jedynie wynagrodzenie zasadnicze odpowiadające wysokości wynagrodzenia zasadniczego na stanowisku, na które awansowali. Kwota tego wynagrodzenia nie może być mniejsza niż kwota zwiększonego wynagrodzenia zasadniczego jakie pracownik otrzymał przed awansem.
§ 4
1. W odniesieniu do pracowników niebędących nauczycielami akademickimi podstawą zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego jest ocena jakości pracy pracownika, sporządzona na potrzeby niniejszego zarządzenia. Podstawowej oceny dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, a w przypadku kierowników i stanowisk samodzielnych − bezpośredni przełożony.
2. Zastosowane kryteria oceny, o której mowa w pkt 1, dotyczą oceny jakości wykonywanych zadań, stopnia złożoności wykonywanych zadań i stopnia zaangażowania w realizację zadań.
3. Zwiększeniem wynagrodzenia mogą być objęci pracownicy, którzy w wyniku weryfikacji, o której mowa w §7 pkt 4 otrzymali ocenę najwyższą.
4. W grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi wysokość zwiększenia wynagrodzenia dla pełnego etatu wynosi 8,5% wynagrodzenia zasadniczego.
§ 5
1. Łączny udział nauczycieli akademickich spełniających kryteria, o których mowa w §2 będzie wynosił 35% ogółu zatrudnionych nauczycieli akademickich przed wniesieniem odwołań.
2. Powyższy wskaźnik udziału pracowników, którym przyznane zostaje zwiększone wynagrodzenie zasadnicze, przyjmuje się także w stosunku do pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
§ 6
1. W przypadku nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zatrudnionych na wydziałach, o przyznaniu pracownikom zwiększonego wynagrodzenia zasadniczego decyduje dziekan. W stosunku do pozostałych pracowników niebędących nauczycielami akademickimi − decyduje kanclerz, z wyjątkiem pracowników bezpośrednio podległych rektorowi, w tym przypadku decyzję podejmuje rektor.
2. Przy podejmowaniu decyzji, o której mowa w pkt 1, uwzględnia się wysokość środków przeznaczonych na II etap zwiększenia wynagrodzeń oraz wskaźniki, o których mowa w §5.
§ 7
1. Na podstawie zestawienia ocen nauczycieli akademickich zatrudnionych na wydziale, spełniających warunki zwiększenia wynagrodzenia, dziekan, biorąc pod uwagę wskaźniki z §6 pkt 2, przekazuje rektorowi za pośrednictwem kanclerza listę osób do objęcia zwiększeniem wynagrodzenia.
2. Na podstawie zestawienia pracowników zatrudnionych w jednostkach międzywydziałowych, spełniających warunki zwiększenia wynagrodzenia, prorektor ds. dydaktyki, biorąc pod uwagę wskaźniki z §6 pkt 2, przekazuje rektorowi za pośrednictwem kanclerza listę osób do objęcia zwiększeniem wynagrodzenia, z zastrzeżeniem pkt. 3.
3. Na podstawie zestawienia pracowników zatrudnionych w bibliotece, spełniających warunki zwiększenia wynagrodzenia, prorektor ds. nauki, biorąc pod uwagę wskaźniki z §6 pkt 2, przekazuje rektorowi za pośrednictwem kanclerza listę osób do objęcia zwiększeniem wynagrodzenia.
4. Na podstawie oceny pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, o której mowa w §4 pkt 1, kanclerz, biorąc pod uwagę wskaźniki z §6 pkt 2, dokonuje weryfikacji i przekazuje rektorowi listę pracowników do objęcia zwiększeniem wynagrodzenia. W odniesieniu do pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zatrudnionych na wydziałach wymagana jest ponadto akceptacja dziekana, a w przypadku osób zatrudnionych w jednostkach międzywydziałowych, odpowiednio prorektora ds. dydaktyki lub prorektora ds. nauki.
5. Wykaz pracowników do objęcia zwiększeniem wynagrodzenia jest weryfikowany przez Dział Spraw Pracowniczych pod kątem spełnienia warunków, o których mowa w §2.
6. Ostateczną listę pracowników objętych zwiększeniem wynagrodzenia zasadniczego zatwierdza rektor.
§ 8
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek odpowiednio prorektora ds. nauki, prorektora ds. dydaktyki, dziekana lub kanclerza, rektor może przyznać zwiększone wynagrodzenie zasadnicze pracownikom niespełniającym warunku, o którym mowa w §2 lit. b. Wniosek (załącznik nr 1) zawierający uzasadnienie składa się do rektora za pośrednictwem Działu Płac w terminie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszego zarządzenia.
§ 9
1. Pracownicy, którym nie zostało przyznane zwiększone wynagrodzenie zasadnicze, a spełniają kryteria, o których mowa w §2, mogą składać do rektora pisemne odwołania wraz z uzasadnieniem (załącznik nr 2), w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty zrealizowania wyrównania wynagrodzeń.
2. Odwołania zaopiniowane przez bezpośredniego przełożonego składa się za pośrednictwem:
1) dziekana - w przypadku pracowników zatrudnionych w strukturach wydziału (nauczycieli akademickich i niebędących nauczycielami akademickimi),
2) prorektora ds. nauki - w przypadku pracowników zatrudnionych w jednostkach międzywydziałowych,
3) zastępcy kanclerza − kwestora, zastępcy kanclerza ds. logistyki – w przypadku pracowników administracji centralnej zatrudnionych odpowiednio w pionie finansowym i pionie logistyki,
4) kanclerza – pozostali pracownicy, z zastrzeżeniem pkt. 3.
3. Pracownikom bezpośrednio podległym rektorowi przysługuje odwołanie w postaci wniosku do rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy.
4. Osoby, o których mowa w pkt 2, przekazują rektorowi, za pośrednictwem Działu Płac, odwołanie oraz swoje stanowisko w sprawie wraz z uzasadnieniem, w terminie 14 dni od daty złożenia odwołania, z uwzględnieniem §10 pkt 4. Wnioski o podjęcie decyzji pozytywnych wymagają uzyskania zapewnienia posiadania środków. Posiadanie wystarczających środków potwierdza kanclerz.
5. Decyzja rektora jest ostateczna.
§ 10
1. Zwiększenie wynagrodzeń będzie realizowane z wyrównaniem od 1 stycznia 2013 r.
2. Zwiększone wynagrodzenie zasadnicze za dany miesiąc będzie wypłacone adekwatnie do zajmowanego w danym miesiącu stanowiska i/lub kategorii zaszeregowania.
3. Stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, zwiększone zgodnie z niniejszym zarządzeniem stanowią stawki maksymalne w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
4. Zwiększenie wynagrodzeń, o którym mowa w zarządzeniu dokonane będzie do wysokości posiadanych środków, o których mowa w §1 pkt 2.
§ 11
W przypadku nierozdysponowania pełnych kwot środków przekazanych z dotacji na zwiększenie wynagrodzeń, pozostałą część pozostawia się do dyspozycji rektora na przyznanie dodatków specjalnych (zgodnie z odrębnym zarządzeniem rektora) i na przyznanie zwiększonego wynagrodzenia
w wyniku rozpoznania odwołania.
w wyniku rozpoznania odwołania.
§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2013 r.
Rektor
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
prof. dr hab. Marek Ziętek
Otrzymują:
według rozdzielnika
MK