Zarządzenie nr 97/XV R/2013
Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
z dnia 29 listopada 2013 r.

w sprawie zasad zatrudniania oraz trybu zmiany warunków zatrudnienia pracowników naukowo-technicznych oraz inżynieryjno-technicznych

Na podstawie art. 66 i 151 ust. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 23 maja 2012 r., poz. 572 ze zm.) zarządza się co następuje:

§ 1
1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) Uczelnia – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,
2) wydział – podstawowa jednostka organizacyjna,
3) dziekan – kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej,
4) jednostka organizacyjna Uczelni – jednostka określona na podstawie regulaminu organizacyjnego lub innych przepisów regulujących strukturę organizacyjną Uczelni,
5) kierownik jednostki organizacyjnej – zgodnie ze strukturą organizacyjną Uczelni, osoba nadzorująca pracę jednostki organizacyjnej,
6) komisja – powoływana przez dziekana wydziałowa komisja ds. oceny pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

I.         Zasady ogólne
§ 2
1. Zarządzenie ustala zasady zatrudniania oraz zmiany warunków zatrudnienia pracowników naukowo-technicznych oraz inżynieryjno-technicznych w Uczelni. 2. Dziekan sprawuje nadzór nad procesem oraz strukturą zatrudnienia na wydziale. 3. Dziekan ma prawo i obowiązek dokonać analizy struktury zatrudnienia na wydziale i zwrócić się do kierownika jednostki organizacyjnej z wnioskiem o wszczęcie procedury zmian. 4. Kierownik jednostki organizacyjnej jest odpowiedzialny za strukturę zatrudnienia w jednostce oraz jej działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną.
 
§ 3
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mogą naruszać przepisów ogólnie obowiązujących, w tym Kodeksu Pracy.
 
Opis celu stanowiska, zakres obowiązków

§ 4
1. Pracownik naukowo-techniczny zatrudniony jest w celu realizacji zadań związanych z działalnością naukowo-badawczą jednostki organizacyjnej.
2. Pracownik inżynieryjno-techniczny zatrudniony jest w celu realizacji zadań z zakresu pomocniczej działalności naukowo-badawczej lub dydaktycznej, w zależności od potrzeb jednostki.
3. Kierownik jednostki organizacyjnej opracowuje opis stanowiska pracy dla pracowników naukowo- i inżynieryjno-technicznych, zawierający między innymi cele stanowiska, zakres obowiązków, zakres odpowiedzialności, z zastrzeżeniem ust 4.
4. Zakres obowiązków (będący częścią opisu stanowiska pracy) pracownika inżynieryjno-technicznego musi zawierać informację z podziałem na obszar naukowo-badawczy oraz dydaktyczny i być uaktualniany co roku.
5. Jeżeli zakres obowiązków pracownika inżynieryjno-technicznego obejmuje inne obszary niż opisane w ust. 4 - oznacza to, że pracownik nie kwalifikuje się do tej grupy stanowisk.
 
II.      Pracownicy naukowo-techniczni

Zatrudnienie pracownika naukowo-technicznego

§ 5
1. Z wnioskiem do rektora o zatrudnienie pracownika naukowo-technicznego występuje kierownik jednostki organizacyjnej. Wniosek musi zawierać: uzasadnienie, opis stanowiska pracy z zakresem obowiązków i wskazanie źródła finansowania.
2. Wniosek wymaga akceptacji dziekana.
3. Decyzję w sprawie zatrudnienia podejmuje rektor. W przypadku wyrażenia zgody kieruje wniosek do Działu Spraw Pracowniczych, a w przypadku nie wyrażenia zgody zwraca wniosek do wnioskodawcy.
 
Kryteria zatrudnienia na stanowisku naukowo-technicznym

§ 6
1. Warunkiem zatrudnienia na stanowisku naukowo-technicznym jest posiadanie wyższego wykształcenia oraz dorobku publikacyjnego, wymagany 3 letni staż pracy.
2. Pracownik naukowo-techniczny w ciągu roku kalendarzowego ma obowiązek:
a) być autorem lub współautorem co najmniej dwóch publikacji naukowych wymienionych w części A wykazu czasopism naukowych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
b) aplikować i brać udział w realizacji projektów naukowo-badawczych.
3. Pracownik naukowo-techniczny po każdym roku kalendarzowym podlega opinii kierownika jednostki organizacyjnej, według kryteriów opisanych w ust. 2, zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszego zarządzenia.
4. Opinia kierownika jednostki organizacyjnej przekazywana jest dziekanowi do zatwierdzenia do dnia 31 stycznia roku następnego.
5. Dziekan powołuje wydziałową komisję ds. wydawania opinii pracowników wydziału niebędących nauczycielami akademickimi.
6. O wyniku wydanej opinii dziekan informuje kierownika jednostki organizacyjnej. Kierownik jednostki organizacyjnej przekazuje wynik opinii pracownikowi. Pracownik, w terminie do dwóch tygodni, ma prawo złożyć wyjaśnienia do kierownika jednostki organizacyjnej i dziekana.
7. Opinia dokonana przez Komisję ma charakter ostateczny.
8. Pracownik naukowo-techniczny podlega również wewnętrznej ocenie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Uczelni.
9. Negatywna opinia jest podstawą do wystąpienia z wnioskiem o zmianę warunków zatrudnienia lub rozwiązania umowy o pracę.
 
Zmiana warunków zatrudnienia pracowników naukowo-technicznych

§ 7
1. W przypadku, kiedy pracownik naukowo-techniczny nie spełnia kryteriów określonych dla tego stanowiska w § 6 ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej, po wydanej opinii, ma obowiązek wystąpić z wnioskiem do rektora o zmianę warunków zatrudnienia lub rozwiązania umowy o pracę.
2. Wniosek musi zawierać uzasadnienie kierownika jednostki organizacyjnej.
3. Wniosek wymaga akceptacji dziekana.
4. Decyzję w sprawie zmiany warunków zatrudnienia lub rozwiązania umowy o pracę podejmuje rektor. W przypadku wyrażenia zgody kieruje wniosek do Działu Spraw Pracowniczych, a w przypadku nie wyrażenia zgody zwraca wniosek do wnioskodawcy.
 
 
III.        Pracownicy inżynieryjno-techniczni

Zatrudnienie pracownika inżynieryjno-technicznego

§ 8
1. Z wnioskiem o zatrudnienie pracownika inżynieryjno-technicznego występuje kierownik jednostki organizacyjnej do Kanclerza Uczelni. Wniosek musi zawierać uzasadnienie, opis stanowiska pracy i wskazanie źródła finansowania.
2. Wniosek o zatrudnienie pracownika inżynieryjno-technicznego musi wynikać z prowadzonej w jednostce działalności:
a) naukowo-badawczej, mierzonej liczbą realizowanych projektów naukowo-badawczych,
b) dydaktycznej, wynikającej z liczby godzin dydaktycznych w jednostce, w których pracownik musi asystować/pomagać w prowadzeniu.
3. Wniosek wymaga akceptacji dziekana.
4. Decyzję w sprawie zatrudnienia podejmuje Kanclerz. W przypadku wyrażenia zgody kieruje wniosek do Działu Spraw Pracowniczych, a w przypadku nie wyrażenia zgody zwraca wniosek do wnioskodawcy.
5. Pracownik inżynieryjno-techniczny podlega wewnętrznej ocenie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Uczelni.
6. Negatywna ocena jest podstawą do wystąpienia kierownika jednostki organizacyjnej z wnioskiem do kanclerza o rozwiązanie stosunku pracy.
7. Wniosek musi zawierać uzasadnienie kierownika jednostki organizacyjnej.
8. Z wnioskiem o zmianę warunków zatrudnienia lub rozwiązania umowy o pracę występuje także Komisja ds. oceny, na podstawie wyników oceny.
9. Wniosek wymaga akceptacji dziekana.
10. Decyzję w sprawie zmiany warunków zatrudnienia lub rozwiązania umowy o pracę podejmuje kanclerz. W przypadku wyrażenia zgody kieruje wniosek do Działu Spraw Pracowniczych do realizacji, a w przypadku nie wyrażenia zgody zwraca wniosek do wnioskodawcy.
 
Zmiana warunków zatrudnienia pracowników inżynieryjno-technicznych

§ 9
1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wystąpić z wnioskiem do rektora o zmianę warunków zatrudnienia pracownika inżynieryjno-technicznego i zatrudnienie go na stanowisku naukowo-technicznym.
2. Podstawą do wystąpienia z wnioskiem jest spełnienie kryteriów zawartych w §6 pkt 1 i 2, wysoka ocena, dokonana w oparciu o przepisy wewnętrzne, w szczególności zaangażowanie w działalność naukowo-badawczą, autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych, mających istotne znaczenie dla oceny podstawowej jednostki organizacyjnej dokonywanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
3. Wniosek musi zawierać uzasadnienie kierownika jednostki organizacyjnej.
4. Wniosek wymaga akceptacji kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej - dziekana.
5. Decyzję w sprawie zmiany warunków zatrudnienia pracownika inżynieryjno-technicznego i zatrudnienia go na stanowisku naukowo-technicznym podejmuje rektor. W przypadku wyrażenia zgody kieruje wniosek do Działu Spraw Pracowniczych do realizacji, a w przypadku nie wyrażenia zgody zwraca wniosek do wnioskodawcy.
 
§ 10
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


załącznik

 
 
Rektor
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
prof. dr hab. Marek Ziętek
 
 

Otrzymują:
Według rozdzielnika
MC