ARCHIWALNE
Zarządzenie nr 10/XV R/2015
Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
z dnia 26 lutego 2015 r.
w sprawie procedury hospitacji zajęć dydaktycznych, powoływania zespołów hospitujących oraz ustalania ramowego harmonogramu hospitacji w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r Prawo o szkolnictwie wyższym (j.t. Dz. U. 2012, poz. 572 ze zm.) oraz uchwały nr 1487 Senatu UMW z dnia 18 lutego 2015 r. w sprawie wprowadzenia Uczelnianego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia, zarządza się co następuje:
§ 1
W celu oceny prawidłowości realizacji zajęć dydaktycznych wprowadza się w życie procedurę hospitacji zajęć dydaktycznych, powoływania zespołów hospitujących oraz ustalania ramowego harmonogramu hospitacji w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu („UMW” lub „Uczelnia”).
§ 2
1. Hospitacje są formą działalności diagnostyczno-oceniającej i bezpośrednią obserwacją realizowania statutowych zadań Uczelni przez nauczyciela akademickiego lub inną osobę zatrudniona do prowadzenia zajęć.
2. Hospitacji podlegają wszystkie przedmioty, moduły i formy zajęć dydaktycznych, przewidzianych w programach kształcenia kierunków studiów przed- i podyplomowych oraz studiów doktoranckich prowadzonych przez wydział.
3. Przedmiotem hospitacji jest przede wszystkim ocena i weryfikacja stopnia realizacji zakładanych efektów kształcenia opisanych w sylabusach do przedmiotów/modułów oraz ich zgodności z Krajowymi Ramami Kwalifikacji (KRK), standardami kształcenia oraz celami (misją) Uczelni. Oceniane są także infrastruktura, warunki lokalowe i narzędzia dydaktyczne.
§ 3
Hospitacje przeprowadzane są:
1) bez wcześniejszego uprzedzenia o ich terminie,
2) w trakcie planowych zajęć dydaktycznych,
3) w celu weryfikacji zgodności realizacji zajęć z programem kształcenia (sylabusem) przedmiotu lub modułu, ustalonym harmonogramem zajęć i planem studiów właściwym dla kierunku, stopnia i formy studiów (według wytycznych dla rad wydziałów dotyczących uchwalania planów studiów i programów kształcenia, ustalonych przez senat).
§ 4
1. Przewodniczący Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia (WZJK) spośród członków tego Zespołu powołuje koordynatorów hospitacji.
2. Koordynatorów hospitacji powołuje się odrębnie dla każdego kierunku studiów i studiów podyplomowych prowadzonych przez wydział. Koordynatorzy organizują pracę zespołów hospitujących.
§ 5
1. Hospitacje przeprowadzają trzyosobowe zespoły hospitujące powoływane przez koordynatora hospitacji (dalej „Zespoły hospitujące”).
2. W skład Zespołu hospitującego powoływane są osoby będące nauczycielami akademickimi lub studentami UMW (w tym najwyżej l student lub uczestnik studiów doktoranckich). Decyzję o udziale studenta lub uczestnika studiów doktoranckich w pracy Zespołu hospitującego podejmuje przewodniczący tego Zespołu.
3. Przewodniczącym Zespołu hospitującego jest wskazany przez koordynatora członek WZJK, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.
4. Przewodniczącym Zespołu hospitującego zajęcia prowadzone przez osoby:
1) posiadające co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego może być osoba także posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego;
2) w odniesieniu do pozostałych prowadzących może to być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora.
5. Przynajmniej jeden z członków Zespołu hospitującego powinien posiadać wykształcenie i/lub doświadczenie zawodowe w dziedzinie, do której oceniany przedmiot/moduł jest zaliczany. Osoba ta może zostać powołana przez Przewodniczącego WZJK, na wniosek koordynatora hospitacji, spoza członków WZJK.
§ 6
1. Zespoły hospitujące przeprowadzają hospitacje według ramowego harmonogramu hospitacji, ustalonego przez przewodniczącego WZJK w pierwszym tygodniu każdego roku akademickiego, odrębnie dla każdego kierunku i poziomu studiów podyplomowych prowadzonych przez wydział.
2. Wyboru przedmiotu/modułu do przeprowadzania hospitacji dokonuje się z uwzględnieniem m.in. opinii interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych (np. pracodawców) oraz ewentualnych skarg na jakość prowadzonych zajęć składanych przez studentów/uczestników studiów doktoranckich/słuchaczy studiów podyplomowych.
3. W szczególnych przypadkach, np. negatywna ocena SONA, WZJK dokonuje hospitacji poza przyjętym harmonogramem.
4. Kierownik jednostki dydaktycznej może z własnej inicjatywy wnioskować o przeprowadzenie hospitacji zajęć dydaktycznych prowadzonych przez podległych mu pracowników. Wniosek składa się do właściwego WZJK.
§ 7
Podczas hospitacji ocenie podlegają:
a) konstrukcja prowadzonych zajęć;
b) trafność doboru narzędzi dydaktycznych i metod nauczania do tematyki zajęć;
c) zgodność tematyki prowadzonych zajęć z treściami kształcenia właściwymi dla danego przedmiotu;
d) jakość przekazywanych treści kształcenia;
e) przygotowanie zajęć przez prowadzącego;
f) komunikatywność i umiejętność nawiązania kontaktu ze studentami/uczestnikami studiów doktoranckich lub podyplomowych;
g) umiejętność aktywizacji i inspirowania studentów/uczestników studiów doktoranckich lub podyplomowych do własnych poszukiwań;
h) wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne uzyskane na zajęciach i ich zbieżność z założonymi dla przedmiotu efektami kształcenia.
§ 8
1. Oceny prowadzenia zajęć dydaktycznych dokonuje się pod kątem:
a) zgodności tematyki zajęć dydaktycznych z programem kształcenia (sylabusem) przedmiotu,
b) aktualności i merytorycznego poziomu przekazywanych treści,
c) umiejętności przekazywania wiedzy,
d) stosowanych metod nauczania (wykład, dyskusja, praca w grupach, analiza przypadków itp.),
e) wykorzystania narzędzi dydaktycznych (środków multimedialnych, aparatury naukowej oraz innych pomocy),
f) organizacji zajęć dydaktycznych (rozplanowanie i wykorzystanie czasu zajęć),
g) relacji pomiędzy prowadzącym zajęcia a uczestnikami zajęć,
h) doboru formy oceny osiągnięć uczestników zajęć wynikających z realizacji zakładanych efektów kształcenia,
i) użyteczności przekazywanych treści z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w dalszej edukacji lub przyszłej pracy zawodowej,
j) terminowości i punktualności prowadzenia zajęć.
2. Przez ocenę negatywną rozumie się uzyskanie łącznie poniżej 27 punktów lub tylko 1 punkt, w którymkolwiek z kryteriów oceny.
§ 9
1. Po zakończeniu hospitacji Zespół hospitujący omawia wyniki hospitacji z osobą hospitowaną, w dniu przeprowadzenia hospitacji, a jedynie w uzasadnionych przypadkach w terminie do 3 dni roboczych po jej przeprowadzeniu.
2. Z przeprowadzonej hospitacji Zespół hospitujący sporządza protokół (załącznik do niniejszego zarządzenia). Protokół podpisują członkowie Zespołu hospitującego i osoba hospitowana.
§ 10
1. Nauczyciel akademicki może złożyć do Uczelnianego Zespołu ds. Jakości Kształcenia (UZJK) odwołanie od oceny Zespołu hospitującego, zawartej w protokole hospitacji, w terminie 14 dni roboczych od dnia przekazania mu tego protokołu.
2. W przypadku złożenia odwołania, o którym mowa w pkt 1 przewodniczący UZJK powołuje spośród członków tego Zespołu, odwoławczy zespół hospitujący, którego zadaniem będzie przeprowadzenie powtórnych hospitacji.
3. Przewodniczącym odwoławczego zespołu hospitującego jest członek UZJK powołany przez przewodniczącego UZJK.
§ 11
1. Przewodniczący Zespołu hospitującego przekazuje protokół hospitacji zajęć dydaktycznych do Biura ds. Jakości Kształcenia, w terminie 3 dni roboczych od przeprowadzenia hospitacji.
2. Biuro ds. Jakości Kształcenia przekazuje kserokopię protokołu hospitacji zajęć dydaktycznych właściwemu dziekanowi, przewodniczącemu WZJK, kierownikowi jednostki wydziałowej lub ogólnouczelnianej, w której zatrudniony jest dany nauczyciel akademicki oraz osobie odpowiedzialnej za przedmiot/moduł.
3. W przypadku wystawienia negatywnej oceny zajęć dydaktycznych właściwy dziekan uruchamia działania korygujące, doskonalące lub naprawcze.
§ 12
Przewodniczący WZJK na bieżąco informuje UZJK, a za jego pośrednictwem prorektora ds. dydaktyki, o nieprawidłowościach dotyczących procesu dydaktycznego w Uczelni.
§ 13
Pisemne powołanie w skład odwoławczego zespołu hospitującego wydaje prorektor ds. dydaktyki, a w skład zespołu hospitującego wydaje właściwy dziekan lub prodziekan ds. studentów/dydaktyki.
§ 14
Członkowie zespołów hospitujących w trakcie przeprowadzania hospitacji muszą posiadać powołania, o którym mowa w § 13 oraz identyfikatory.
§ 15
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
prof. dr hab. Marek Ziętek
Otrzymują:
według rozdzielnika
MK