ARCHIWALNE
Zarządzenie nr 60/XIV R/2007
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
z dnia 28 czerwca 2007 r.
w sprawie wprowadzenia zmian do zarządzenia w sprawie organizacji praktyk zawodowych realizowanych przez studentów Akademii Medycznej we Wrocławiu
Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2005.164.1365 ze zm.) zarządzam co następuje:
§ 1
W zarządzeniu nr 34/XIV R/2007 Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie organizacji praktyk zawodowych realizowanych przez studentów Akademii Medycznej we Wrocławiu wprowadza się następujące zmiany:a) po słowach „zarządzam co następuje” przed § 1 dodaje się słowa w brzmieniu:
„ I. Praktyki Zawodowe (z wyłączeniem sześciomiesięcznych praktyk w Aptece)”,
b) po § 20 dodaje się § 201-18 w następującym brzmieniu:
„II. Szczegółowe zasady organizacji
SZEŚCIOMIESIĘCZNEJ PRAKTYKI W APTECE
(po obronie pracy magisterskiej na kierunku farmacja)
Postanowienia ogólne
2. Wymiar praktyki określają „Standardy nauczania dla kierunku studiów farmacja – studia magisterskie”, zgodnie z załącznikiem nr 16 b do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002. 116. 1004 ze zm.).
2. Przed rozpoczęciem praktyki student zobowiązany jest zgłosić się do dziekanatu w celu:
1) dokonania zapisu na XI semestr studiów,
2) zapisania się na praktykę do jednej z aptek znajdującej się w wykazie, o którym mowa w § 204 pkt 3,
3) pobrania dokumentów niezbędnych do odbycia praktyki: programu praktyki (załącznik nr 8) i skierowania na praktykę (załącznik nr 9).
3. W przypadku indywidualnie organizowanej praktyki, student informuje o tym fakcie swojego opiekuna praktyki oraz składa w dziekanacie wniosek (załącznik nr 10).
2. W uzasadnionych przypadkach student, który zdał egzamin magisterski oraz dokonał zapisu na XI semestr, może zwrócić się do dziekana z pisemną prośbą o zezwolenie na rozpoczęcie praktyki w terminie innym niż początek roku akademickiego.
Miejsce realizowania praktyki
2. Praktyka odbywa się w Aptece, która uzyskała pozytywną opinię właściwego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego oraz właściwej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
3. Wykaz Aptek, w których mogą być realizowane praktyki na terenie województwa dolnośląskiego, podawany jest do wiadomości studentom nie później niż do 1 kwietnia danego roku akademickiego. Dziekanat wywiesza „Listę Aptek” na tablicy ogłoszeń w dziekanacie oraz zamieszcza na stronie internetowej Wydziału.
4. Jeżeli Apteka, w której student odbywa praktykę nie posiada receptury leku jałowego, student zobowiązany jest zrealizować 8 godzin dydaktycznych z tego zakresu w Aptece wskazanej przez Opiekuna praktyk, która spełnia te wymagania1.
2. Wniosek, o którym mowa w pkt 1 powinien zawierać pisemną zgodę kierownika wybranej Apteki na przyjęcie studenta na praktykę.
3. Z Aptekami, o których mowa w pkt 1, Uczelnia zawiera „Porozumienie”:
a. w przypadku, gdy wystąpi zobowiązanie finansowe z tytułu praktyki - wg wzoru określonego w załączniku nr 11
b. w przypadku, gdy nie wystąpi zobowiązanie finansowe z tytułu praktyki - wg wzoru określonego w załączniku nr 13
4. Zobowiązanie finansowe, o którym mowa w § 11 wzoru porozumienia określonego w załączniku – nr 11, zostanie uregulowane na podstawie Faktury VAT wystawionej przez Aptekę. W roku akademickim 2007/2008 dopuszcza się również możliwość zawarcia umowy zlecenia z opiekunem praktyki z ramienia Apteki, pod warunkiem złożenia przez Aptekę oświadczenia, że zrzeka się wynagrodzenia z tytułu prowadzenia praktyki na rzecz opiekuna praktyki. Oświadczenie nie jest wymagane w przypadku, gdy podmiotem prowadzącym Aptekę jest osoba będąca opiekunem praktyki, wzór oświadczenia – załącznik nr 12.
5. Porozumienia, o których mowa w pkt. 3, podpisuje Dziekan na podstawie pełnomocnictwa Rektora.
6. Wysokość środków na pokrycie kosztów realizacji praktyki w Aptece w danym roku akademickim, ustala się w odrębnym zarządzeniu.
Czas trwania praktyki
2. Podczas odbywania praktyki studentowi przysługują dni wolne w niedziele i święta oraz przerwa świąteczna w terminie od 24 grudnia do 2 stycznia.
3. Student nie będzie angażowany do pracy w trakcie dyżurów nocnych.
2. Łączny wymiar godzin przeznaczonych na seminaria i szkolenia, o których mowa w pkt 1 nie może być większy niż 32 godziny dydaktyczne.
2. Dziekan pisemnie powiadamia Kierownika Apteki o konieczności przedłużeniu czasu trwania praktyki, wskazując przyczynę jej przedłużenia oraz czas o jaki praktyka zostaje przedłużona.
3. Przedłużenie terminu zakończenia praktyki następuje w drodze aneksu do umowy z Apteką, który wymaga akceptacji Radcy Prawnego Akademii.
Nadzór nad praktykami
2. Opiekunem może być nauczyciel akademicki zatrudniony w Uczelni nie krócej niż pięć lat oraz posiadający co najmniej trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych.
3. Dziekan wyznacza przewodniczącego zespołu nadzorującego spośród opiekunów, o których mowa w pkt 1 oraz określa szczegółowy zakres jego obowiązków.
4. Opiekunów powołuje się, na dany rok akademicki w terminie do 30 kwietnia2.
5. Liczba powołanych opiekunów zależy od liczby studentów realizujących praktykę. Na każdą rozpoczętą 30 osobową grupę studentów przypada jeden opiekun, przy czym grupy powinny mieć zbliżoną liczebność.
2. Opiekunem może być kierownik apteki lub wyznaczony przez kierownika farmaceuta.
3. Opiekun musi spełniać warunki, określone w art. 88 ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne (DZ.U.2004.53.533 ze zm.)
4. Opiekun, o którym mowa w pkt 1 może sprawować równocześnie nadzór nad nie więcej niż dwójką studentów.
Obowiązki studenta
2. Student wykonuje w Aptece czynności, wynikające z programu praktyki pod bezpośrednim nadzorem opiekuna, o którym mowa w § 2010 pkt 1.
3. Student systematycznie prowadzi indeks umiejętności praktycznych (w roku akademickim 2007/2008 dopuszcza się prowadzenie Dziennika Praktyki), w którym odnotowuje wykonywane czynności praktyczne. Indeks ten udostępnia opiekunowi praktyki w Aptece oraz opiekunowi praktyki z ramienia Uczelni, w celu oceny stanu realizacji programu praktyki.
4. Obecność na praktyce jest obowiązkowa.
5. Wszystkie nieobecności muszą zostać odpracowane, w terminie uzgodnionym z Apteką, z zastrzeżeniem § 2013pkt 2.
2. Udział studenta w seminariach, o których mowa w pkt 1 nie wydłuża czasu trwania praktyki.
3. W czasie seminarium student zgłasza uwagi i postulaty dotyczące praktyki, a opiekun studenta z ramienia Uczelni szczegółowo analizuje stan realizacji programu praktyki.
Prawa studenta
2. Studentowi podczas realizacji praktyki przysługuje prawo do udziału:
1) w dodatkowych formach szkolenia zawodowego, poprzez uczestnictwo w posiedzeniach naukowych i innych formach kształcenia organizowanych przez uczelnie, instytuty, towarzystwa naukowe, samorząd zawodowy i inne jednostki organizacyjne prowadzące działalność naukowo-badawczą w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych, w wymiarze nie większym niż 16 godzin dydaktycznych.
2) udziału w seminariach organizowanych przez uczelnię, o których mowa w § 2012 pkt 1.
3. Studentowi pełniącemu na Uczelni funkcje statutowe przysługuje prawo uczestniczenia w posiedzeniach odpowiednich organów Uczelni. W tym przypadku stosuje się przepisy § 20 11pkt 5.
2. Student nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za niezawinione szkody wyrządzone w Aptece w związku z realizacją praktyki.
3. O wszelkich nieprawidłowościach zaistniałych w Aptece podczas realizacji praktyki, student powiadamia opiekuna praktyki z ramienia Uczelni. Opiekun ma w takim przypadku obowiązek interwencji.
4. W wyjątkowych sytuacjach, w porozumieniu z opiekunem praktyki z ramienia Uczelni, student ma prawo ubiegać się o zmianę miejsca praktyki, składając w tym celu wniosek do Dziekana wraz z uzasadnieniem.
Warunki zaliczenia praktyki
2. W celu zaliczenia praktyki student składa u opiekuna praktyki z ramienia Uczelni, w terminie 14 dni od zakończenia praktyki, następujące dokumenty:
1) indeks umiejętności praktycznych (Dziennik praktyki), z potwierdzeniem przez opiekuna z ramienia Apteki zrealizowania umiejętności praktycznych wraz z opinią opiekuna z ramienia Apteki o przebiegu praktyki,
2) program praktyki wraz z potwierdzeniem przez opiekuna z ramienia Apteki zrealizowania praktyki.
3. W przypadku odbywania praktyki w kilku Aptekach, wymagane jest potwierdzenie zrealizowania każdego z etapów programu praktyki przez kierownika właściwej Apteki.
4. Zaliczenia praktyki w indeksie studenta dokonuje opiekun praktyki z ramienia Uczelni na podstawie dokumentów wymienionych w pkt 2.
2. Obciążenie, o którym mowa w pkt 1 nie może być wyższe niż zobowiązanie finansowe Uczelni wobec Apteki.
Postanowienia końcowe
2. W pozostałych przypadkach decyzje podejmuje dziekan po zasięgnięciu opinii opiekuna praktyk z ramienia Uczelni, a w przypadkach wymagających opinii środowiska studenckiego także uwzględniając stanowisko samorządu studenckiego.”,
c) przed § 21 dodaje się słowa w brzmieniu:
„ III. Przepisy końcowe”,
d) po załączniku 7 dodaje się załączniki od numeru 8 do 13 w następującym brzmieniu:
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
Akademii Medycznej we Wrocławiu
prof. dr hab. Ryszard Andrzejak
Akademii Medycznej we Wrocławiu
prof. dr hab. Ryszard Andrzejak
Otrzymują:
według rozdzielnika
1 W ramach Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, od 01.10.2007 r. rozpocznie działalność Szkoleniowa Apteka, do której Opiekunowie praktyk powinni w pierwszej kolejności kierować studentów. Z Apteką zostanie zawarta stosowna umowa.
2 Na rok akademicki 2007/2008 powołuje się opiekunów praktyk w terminie siedmiu dni od wejścia w życie niniejszego zarządzenia.